| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie tylko w urzędzie i na poczcie można złożyć roczny PIT

Nie tylko w urzędzie i na poczcie można złożyć roczny PIT

Zostały zaledwie trzy dni na złożenie zeznania PIT za 2007 rok. Zapowiedzi protestów w skarbówce i na poczcie mogą utrudnić rozliczenie z fiskusem. Można uniknąć kłopotów, korzystając np. z pomocy gminy czy urzędomatu.


Poczta Polska i pracownicy skarbówki od kilku dni straszą protestem. Co prawda, pocztowcy wycofali się na razie z protestu, jednak najbliższe dni mają być okresem wzmożonego protestu skarbowców. Takie zapowiedzi powodują zaniepokojenie wśród osób, które jeszcze nie złożyły lub nie wysłały do urzędu skarbowego swojego zeznania PIT za 2007 rok. Na dopełnienie tego obowiązku zostały zaledwie trzy dni, a przed podatnikami widmo kolejek. Poczta w ramach protestu zazwyczaj przerywa pracę w ciągu dnia. Natomiast urzędnicy fiskusa planują masowe urlopy na żądanie lub oddawanie krwi w dniach 28-30 kwietnia.

Warto jednak zachować spokój. Są inne metody na złożenie rocznego PIT, i to z zachowaniem ustawowego terminu. Samo Ministerstwo Finansów poleciło, aby dyrektorzy izb skarbowych tworzyli okresowe punkty obsługi we wszystkich siedzibach gmin, powiatów i miast oraz aby zawierali porozumienia z jednostkami samorządu terytorialnego, w celu zapewnienia obsługi tych punktów. W akcję przyjmowania zeznań podatkowych włączone zostały także urzędy kontroli skarbowej.

Ponadto istnieje możliwość korzystania ze specjalnych urządzeń dostępnych w urzędach. Są to tzw. urzędomaty, które przyjmują zeznanie i wydają potwierdzenia ich złożenia. Są one dostępne dla podatników zazwyczaj przez całą dobę.

W związku z końcowym etapem akcji składania zeznań podatkowych za 2007 rok, biorąc pod uwagę możliwe trudności związane z akcją protestacyjną, resort finansów podjął działania, które mają ułatwić terminowe rozliczenie podatku przez wszystkich podatników. Janusz Janowski, dyrektor z Izby Skarbowej w Szczecinie, wyjaśnił nam, że w województwie zachodniopomorskim prowadzone są specjalne dyżury, w trakcie których przyjmowane będą wyłącznie zeznania PIT.

- Ponadto w województwie na stałe funkcjonują cztery całoroczne Punkty Obsługi Podatników: w Łobzie, Świdwinie, Sławnie i Policach. Dodatkowo, dzięki porozumieniom z lokalnymi władzami, możliwe jest złożenie zeznania w większości urzędów gmin - podkreśla Janusz Janowski.

Dodaje, że istnieje również możliwość składania zeznań w siedzibie Urzędu Kontroli Skarbowej w Szczecinie, w godzinach pracy tej instytucji.

Podobne punkty funkcjonują w całej Polsce.

Agnieszka Derkacz z Izby Skarbowej w Opolu wskazuje, że podatnicy mogą złożyć zeznanie podatkowe osobiście w siedzibie urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub wrzucając do udostępnianych przez część urzędów skrzynek.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK