| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga meldunkowa czeka u fiskusa

Ulga meldunkowa czeka u fiskusa

Trzy dni zostały podatnikom na odebranie sobie ulgi meldunkowej za zeszły rok.

Osoby, które w 2007 r. nie skorzystały z podatkowej ulgi meldunkowej przy sprzedaży mieszkania, bo zastosowały się do wadliwej interpretacji przepisów przyjętej przez fiskusa, mogą jeszcze odzyskać ulgę, pod warunkiem że do jutra wystąpią o to do urzędu skarbowego. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw nr 59.


Od początku ub.r. obowiązują nowe zasady opodatkowania sprzedaży domów i mieszkań. Płaci się 19 proc. podatku od dochodu z takiej transakcji. Ale ulga meldunkowa pozwala nie płacić podatku, jeśli podatnik był w sprzedanym domu lub mieszkaniu zameldowany przez co najmniej 12 miesięcy przed transakcją.


Przepis ten obowiązuje od początku 2007 r. i obejmuje sprzedaż nieruchomości kupionych po tym terminie. Część urzędów skarbowych, a także Ministerstwo Finansów, dowodziły, że w związku z tym okresu zameldowania sprzed tej daty nie można brać pod uwagę przy ustalaniu prawa do ulgi.


Dopiero niedawno, zapewne pod wpływem korzystnych dla podatników wyroków sądów, fiskus zmienił zdanie. Jasno teraz stwierdza, że „do 12-miesięcznego okresu zameldowania podatnika na pobyt stały wlicza się okres zameldowania zarówno przed 1 stycznia 2007 r., jak i przed datą nabycia nieruchomości”.


W ślad za nową interpretacją poszło rozporządzenie ministra finansów wydłużające terminy na złożenie w urzędach skarbowych oświadczeń o okresie zameldowania niezbędnych do skorzystania z ulgi. Zgodnie z ustawą o PIT podatnik ma na to 14 dni od momentu sprzedaży domu czy mieszkania. Gdy obowiązywała niekorzystna interpretacja, część osób rezygnowała jednak ze składania oświadczeń, bo fiskus i tak odmówiłby im prawa do ulgi.


Teraz, po zmianie interpretacji, osoby takie zyskały czas na złożenie oświadczeń. Ostatnim dniem, w którym mogą to zrobić, jest 30 kwietnia.


I jeszcze jedno. Ponieważ jeszcze na początku tego roku obowiązywała stara, niekorzystna dla interpretacja, część osób uprawnionych do ulgi nie poinformowała fiskusa także o przysługującym im prawie do odpisu. Rozporządzenie ministra finansów uwzględnia także ten przypadek. Tu termin na złożenie oświadczenia o okresie zameldowania, a więc w praktyce o prawie do ulgi meldunkowej za 2008 r., wydłużono do 30 kwietnia 2009 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK