| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższy zwrot dla rolników

Wyższy zwrot dla rolników

Stawka zwrotu VAT dla rolników ryczałtowych dokonujących dostawy produktów rolnych z własnego gospodarstwa wzrosła z 5 proc. do 6 proc.


Nowe prawo

O d 1 maja 2008 r. weszła w życie rządowa nowelizacja ustawy o VAT uchwalona 11 kwietnia 2008 r. Ustawa wprowadza zmiany dostosowujące przepisy o podatku od towarów i usług do przepisów UE. Wynikają one z zakończenia okresu przejściowego, który umożliwiał stosowanie obniżonej 3-proc. stawki na środki produkcji dla rolnictwa, m.in. na nawozy i środki ochrony roślin oraz na niektóre usługi. Od początku maja podlegają one opodatkowaniu stawką 7 proc. lub 22 proc. Przyjęcie ustawy miało na celu zrekompensowanie wzrostu stawek VAT poprzez podwyższenie stawki zryczałtowanego zwrotu dla rolników ryczałtowych z 5 proc. do 6 proc. Wprowadzana zmiana oznacza, że zmiany stawek będą neutralne zarówno dla rolników, jak i dla budżetu państwa.

Nowelizacja zawiera także przepisy przejściowe, umożliwiające utrzymanie 3-proc. stawki podatku na dostawy produktów spożywczych, m.in. ziemniaków, warzyw, mięsa i mleka. Preferencyjna 3-proc. stawka VAT na te produkty będzie stosowana do końca 2010 r. Wykaz towarów opodatkowanych po 30 kwietnia 2008 r. stawką VAT w wysokości 3 proc. zawiera załącznik do przyjętej nowelizacji. Przypomnijmy, że możliwość utrzymania powyższej stawki na produkty spożywcze objęte załącznikiem wynika z art. 128 Dyrektywy 2006/112/WE Rady, którą przyznano Polsce derogację w tym zakresie.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Gazeta Samorządu i Administracji518.40 zł

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »