| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Graniczny VAT będzie wykazany w deklaracji

Graniczny VAT będzie wykazany w deklaracji

Podatek należny z tytułu importu towarów będzie wykazywany bezpośrednio w deklaracji podatkowej bez konieczności jego uiszczania w urzędzie celnym.


INTERPELACJE

Ministerstwo Finansów wypowiedziało się w sprawie płatności granicznego VAT. Posłowie pytali o możliwość wydłużenia terminu rozliczenia podatku, który obecnie wynosi dziesięć dni, licząc od momentu odprawy celnej. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w przygotowanym przez resort projekcie nowelizacji ustawy o VAT jedna ze zmian zakłada umożliwienie rozliczania VAT z tytułu importu w deklaracji podatkowej bez konieczności jego uiszczania w urzędzie celnym. Ministerstwo podkreśliło również, że wydłużenie terminu płatności VAT z tytułu importu towarów wiąże się z przesunięciem w czasie istotnych kwot wpływów podatkowych, dlatego każdą taką zmianę należy rozpatrywać pod kątem wpływów do budżetu.

Interpelacja dotyczyła również rozszerzenia instytucji przedstawiciela podatkowego. Chodziło o możliwość wprowadzenia rozwiązań funkcjonujących w innych państwach Unii Europejskiej, m.in. Niemczech, Holandii, gdzie w roli przedstawiciela podatkowego występują firmy spedycyjne i agencje celne uprawnione do dokonywania odpraw celnych w procedurze dopuszczenia do obrotu towarów będących przedmiotem eksportu. Polskie przepisy ograniczają natomiast instytucję przedstawiciela podatkowego do reprezentowania osób zagranicznych rozliczających się z polskim fiskusem. Ministerstwo w odpowiedzi wskazało, że przedstawicielem podatkowym może zostać każdy pomiot, który spełnia warunki określone w rozporządzeniu ministra finansów z 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U. nr 66, poz. 609). Resort poinformował jednocześnie, że planowana jest modyfikacja przepisów o przedstawicielu podatkowym, która powinna być przygotowana jeszcze w maju.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201899.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK