| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zgłoszenia dokonamy na nowym formularzu

Zgłoszenia dokonamy na nowym formularzu

Zmienione rozporządzenie ministra finansów w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych wprowadza nowy formularz SD-Z2.


ZMIANA PRAWA

Opublikowano zmiany w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych. Przypomnijmy: formularz ten muszą składać w urzędzie skarbowym członkowie najbliższej rodziny w ciągu miesiąca od nabycia majątku, jeśli chcą skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

Obecnie obowiązuje formularz SD-Z1. Opublikowane właśnie zmienione rozporządzenie zawiera załącznik z innym formularzem - SD-Z2. Nowy druk nieco różni się od dotychczasowego. I tak np. w formularzu SD-Z1 trzeba podać datę powstania obowiązku podatkowego. W druku SD-Z2 oprócz tego trzeba będzie również wpisać datę nabycia. W nowym formularzu w części przeznaczonej na dane spadkodawcy, darczyńcy itp., nie ma już pozycji - Rodzaj podmiotu. To jednak nie koniec zmian. W formularzu SD-Z1 jest pozycja, w której należy wpisać REGON/PESEL. W druku SD-Z2 pozostał tylko PESEL. Przewidziano natomiast odrębną część dotyczącą sposobu przekazania środków pieniężnych tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy.

Oprócz załącznika dokonano również zmiany w treści rozporządzenia. Zgodnie z nowymi przepisami, zgłoszenie będzie musiało zawierać m.in. dane identyfikujące spadkodawcę, darczyńcę lub inną osobę, od której lub po której zostały nabyte własność rzeczy lub prawa majątkowe, oraz adres zamieszkania tej osoby. Nastąpi zatem pewna modyfikacja w porównaniu z obecnym brzmieniem tego przepisu.

Zmienione rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw nr 77, poz. 457. Zacznie ono obowiązywać od 1 lipca tego roku.

2008

do końca tego roku podatnicy będą mogli składać zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych na druku SD-Z1

Krzysztof Tomaszewski

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca Prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie podatkowym, postępowaniach: podatkowych, sądowo-administracyjnych, egzekucyjnych w administracji i administracyjnych. Odpowiada za prowadzenie spraw klientów w ramach postępowań podatkowych oraz wtórnych do nich postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Reprezentuje klientów w sporach przed organami podatkowymi oraz przed sądami administracyjnymi. Występuje w postępowaniach karno-skarbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK