| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe zasady kontroli w Prawie przedsiębiorców

Nowe zasady kontroli w Prawie przedsiębiorców

Przedsiębiorcy oczekują, że zasady i gwarancje zapisane w przyszłej nowej ustawie będą respektowane przez urzędników. Ustawę o swobodzie działalności gospodarczej ma zastąpić inna – Prawo przedsiębiorców, należące do pakietu tzw. Konstytucji biznesu. Według Pracodawców RP pakiet ten, obecnie konsultowany, może przynieść wiele korzyści.

W projekcie Prawa przedsiębiorców w katalogu zasad wykonywania działalności gospodarczej znalazły się np. fundamentalne zasady, że co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, czy domniemania uczciwości.

– Są pozornie oczywiste i obecne w innych aktach prawnych, ale zadziwiająco często nieobecne w praktyce – stwierdza Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Pracodawców RP.

Niemal na połowę przyszłego Prawa przedsiębiorców składają się przepisy dotyczące kontroli. Od lat zgłaszane są zarzuty do ich przewlekłości czy nadmiaru, a także częstego prowadzenia ich w sektorach i firmach, w których nadużyć było niewiele. Nowa ustawa ma to zmienić – kontrole powinny być poprzedzone analizami i skupiać się na obszarach, w których ryzyko naruszenia przepisów jest największe.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

– To należy monitorować i już możemy zapewnić, że Pracodawcy RP będą sprawdzać, jak nowe zasady kontroli wyglądają w praktyce – zapowiada Arkadiusz Pączka.

Zwraca przy tym uwagę, że ilość wyjątków od przewidzianych zasad kontrolowania firm jest tak duża, że w praktyce niewiele może się zmienić. Jego zdaniem, powraca jednak nadzieja na zaprzestanie traktowania przedsiębiorców jako potencjalnych przestępców.

– Tak można rozumieć wprowadzenie zasad przyjaznej interpretacji przepisów i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy. Reguły te wzmacnia klauzula pewności prawa, zabezpieczająca przedsiębiorcę przed nagłą zmianą interpretacji przepisów ze strony urzędników – komentuje przedstawiciel Pracodawców RP.

Źródło: Pracodawcy RP

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK