REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżone stawki VAT na e-książki, e-gazety i e-czasopisma

Zrównanie stawek VAT na książki i e-booki?
Zrównanie stawek VAT na książki i e-booki?

REKLAMA

REKLAMA

Na posiedzeniu ECOFIN ministrowie finansów krajów członkowskich UE debatowali o ewentualnym obniżeniu stawek VAT na książki, gazety i czasopisma zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej. Porozumienie w sprawie tego projektu Rada planuje wypracować w maju 2017 r. Poruszono też kwestię nowej dyrektywy w sprawie odwrotnego obciążenia VAT dla dostaw towarów i usług powyżej 10 tys. euro.

W posiedzeniu Rady UE ds. Ekonomicznych i Finansowych (ECOFIN), które odbyło się 21 marca 2017 r. w Brukseli, wziął udział wiceminister finansów Piotr Nowak.

Autopromocja

Obniżony VAT na e-książki, e-gazety i e-czasopisma - zmiana dyrektywy VAT

Ministrowie debatowali o projekcie dyrektywy, która dałaby możliwość skorzystania przez państwa członkowskie z obniżonych stawek VAT dla książek, gazet i czasopism bez względu na formę ich publikacji (papierową bądź elektroniczną). W tym zakresie Polska już od kilku lat aktywnie postulowała zrównanie stawek w przypadku książek i e-booków.

Rada ECOFIN od maja 2016 roku pracuje nad projektem mającym zmienić obecną unijną dyrektywę o VAT, tak by państwa członkowskie mogły stosować niższe stawki tego podatku na e-publikacje, takie jak elektroniczne książki, gazety i czasopisma.

Projekt jest elementem szerszych działań UE na rzecz unowocześnienia podatku od wartości dodanej w gospodarce cyfrowej w ramach unijnej strategii jednolitego rynku cyfrowego.

Porozumienie w sprawie projektu Rada planuje wypracować w maju 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Jak jest obecnie

W większości państw UE e-publikacje są obłożone podstawową stawką VAT (co najmniej 15%). Tymczasem stawka dla publikacji na nośnikach fizycznych bywa znacznie niższa, czasem nawet zerowa.

Nowelizacja ma umożliwić stosowanie obniżonych stawek wobec e-publikacji, podobnie jak wobec publikacji na nośnikach fizycznych.

Zmienione przepisy o VAT pomogłyby UE realizować strategię jednolitego rynku cyfrowego, a w szerszym zakresie: dotrzymać kroku postępowi technologicznemu w gospodarce cyfrowej.

Jak ma być

Zmienione miałyby zostać dwa artykuły i załącznik III do obecnej dyrektywy o VAT (2006/112/WE). Zmiany mówią o formacie publikacji, wobec których można by stosować obniżoną stawkę VAT.

Projekt zastrzega też, że „dostawa treści czysto muzycznych lub wideo byłaby nadal opodatkowana według stawki podstawowej VAT”.

To samo dotyczyłoby publikacji, które „w przeważającej mierze” składają się z treści muzycznych lub wideo. Państwa członkowskie mogłyby same określić w krajowych przepisach o VAT, co znaczy „w przeważającej mierze”. Takie rozwiązanie pozwoliłoby im nadal stosować obniżoną stawkę wobec audiobooków oraz gazet i czasopism dźwiękowych dla osób z utratą wzroku.

Ponieważ proponowana dyrektywa dotyczy podatków, przed jej przyjęciem Rada musi zasięgnąć opinii Parlamentu Europejskiego. Parlament może zatwierdzić lub odrzucić wniosek ustawodawczy, lub też zaproponować do niego poprawki. Rada nie musi brać pod uwagę opinii Parlamentu.

Projekt dyrektywy w sprawie mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT

Ponadto rozmawiali o projekcie dyrektywy w sprawie stworzenia możliwości tymczasowego stosowania ogólnego mechanizmu odwrotnego obciążenia w ramach opodatkowania VAT-em dostaw towarów i usług powyżej 10 tys. euro (przy spełnieniu warunków odpowiedniego poziomu luki VAT i nieradzeniu sobie z oszustwami karuzelowymi).


Analiza sytuacji ekonomicznej państw UE

W trakcie posiedzenia Komisja Europejska przedstawiła swoją roczną analizę sytuacji gospodarczej i społecznej w poszczególnych państwach członkowskich (tzw. sprawozdania krajowe, opublikowane przez Komisję 22 lutego br.). Analiza uwzględnia ocenę utrzymujących się zakłóceń równowagi makroekonomicznej oraz ocenę postępu państw członkowskich w realizacji ubiegłorocznych indywidualnych zaleceń, które dotyczą ich polityki gospodarczej, w tym zaleceń związanych z otoczeniem biznesowym. Ta ocena jest częścią rocznego cyklu koordynacji polityki gospodarczej na szczeblu unijnym i nosi nazwę zimowego pakietu semestru europejskiego.

Rada przyjęła także zalecenie w sprawie polityki gospodarczej strefy euro.

Prace nad Europejskim Funduszem Obrony

Ministrowie zapoznali się także z informacją Komisji Europejskiej o stanie prac nad utworzeniem Europejskiego Funduszu Obrony (EDF), z którego będzie można finansować inwestycje w badania w sektorze obronnym w UE oraz wspierać ewentualne wspólne zakupy sprzętu przez państwa unijne. Fundusz ten jest głównym filarem Europejskiego Planu Działań w Sektorze Obrony, który został przyjęty w listopadzie 2016 r.

Ponadto prezydencja maltańska oraz KE przedstawiły informację z przebiegu spotkania G20 na szczeblu ministrów finansów i prezesów banków centralnych, które odbyło się w dniach 17-18 marca br. w Baden-Baden, tym razem z udziałem Polski.

Źródła: Ministerstwo Finansów, Rada Europejska (www.consilium.europa.eu)

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA