| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia będą korzystne

Rozliczenia będą korzystne

Sejm przyjął ustawę w sprawie ratyfikacji protokołu w sprawie zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z Austrią.


ZMIANA PRAWA

Metoda unikania podwójnego opodatkowania stosowana w obowiązującej obecnie umowie zawartej między Polską i Austrią będzie zmieniona. Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta Protokołu z 4 lutego 2008 r. zakładającego zastąpienie niekorzystnej metody odliczenia proporcjonalnego na wyłączenie z progresją.

Jak wyjaśnia Mateusz Kobyliński, doradca podatkowy, starszy menedżer w firmie KPMG, metoda odliczenia proporcjonalnego (kredytu) powoduje, że stosujący ją podatnik nigdy nie zapłaci w Polsce mniej podatku od danego dochodu niż jest należny w Polsce na podstawie polskich przepisów. Jeżeli podatek zapłacony za granicą jest niższy, to w Polsce zawsze pojawi się dopłata.

- Metoda wyłączenia z progresją jest z punktu widzenia podatnika bardziej korzystna. Po pierwsze, wysokość podatku zapłaconego za granicą jest nieistotna dla celów rozliczenia w Polsce, a po drugie, dochody uzyskane za granicą nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, a jedynie wpływają na wysokość dochodów w Polsce opodatkowanych - mówi Mateusz Kobyliński. W ocenie eksperta, zmiana w obowiązującej umowie międzynarodowej z Austrią metody kredytu na metodę wyłączenia z progresją, z perspektywy podatnika, jest z pewnością krokiem w dobrym kierunku.

- Kuriozalne natomiast wydaje się wcześniejsze wprowadzenie metody kredytu w powołanej umowie, w szczególności w świetle faktu, że poprzednia umowa z Austrią, obowiązująca do 1 kwietnia 2005 r., przewidywała dla polskich rezydentów właśnie metodę wyłączenia z progresją - zwraca uwagę nasz rozmówca.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Gazeta Samorządu i Administracji518.40 zł

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »