| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kurs faktyczny zależy od konkretnej operacji

Kurs faktyczny zależy od konkretnej operacji

Kursów faktycznych może być wiele, a o ich rodzaju decydują okoliczności właściwe dla konkretnej operacji wyrażonej w walucie obcej.


NOWE PRAWO


Jak wyjaśniło Gazecie Prawnej Ministerstwo Finansów, przeliczanie ujętych w księgach rachunkowych operacji zapłaty należności lub zobowiązań (w tym spłaty kredytu względnie pożyczki) opiewających na waluty obce, a także transakcji kupna lub sprzedaży walut następuje - w myśl art. 30 ust. 2 pkt 1 znowelizowanej ustawy o rachunkowości - na podstawie kursu waluty faktycznie zastosowanego, wynikającego z charakteru danej operacji.

Kursów faktycznych może być wiele, a o ich rodzaju decydują okoliczności właściwe dla konkretnej operacji wyrażonej w walucie obcej, do przeliczania której ma on służyć. Według resortu faktycznie zastosowanym kursem może być np. bieżący kurs zastosowany przez bank obsługujący jednostkę bądź kurs kantorowy (np. w przypadku nabycia walut obcych w banku czy kantorze, w celu spłaty zobowiązania lub odsprzedaży do banku czy kantoru walut pochodzących z zapłaty należności w walucie obcej w celu pozyskania waluty krajowej).

Kursem faktycznym może być również inny kurs wynikający z warunków umowy zawartej z bankiem, z którym jednostka współpracuje (np. kurs wynikający z umów forward lub opcji walutowych), lub też kurs ustalony w drodze negocjacji do rozliczania transakcji z danym kontrahentem banku (różniący się od kursu obowiązującego innych klientów banku).

Przypomnijmy, że zmiana ustawy o rachunkowości, która zacznie obowiązywać od początku 2009 roku, zakłada zmianę sposobu przeliczania transakcji w walutach obcych. W przypadku kupna oraz sprzedaży walut obcych, a także zapłaty należności lub zobowiązań, księgowi będą musieli stosować kurs faktycznie zastosowany. Jeżeli nie będzie możliwe zastosowanie takiego kursu, a także w pozostałych sytuacjach, spółki będą korzystać ze średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego.

Ustawa nie definiuje pojęcia kursu faktycznie zastosowanego, co może sprawiać wątpliwości interpretacyjne.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »