| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jest więcej podatników ryczałtu

Jest więcej podatników ryczałtu

Urzędy skarbowe kończą wprowadzanie do systemu POLTAX zeznań PIT-28 za 2007 rok. Ze wstępnych danych wynika, że w 2007 roku ryczałt płaciło więcej osób niż w 2006 roku. Podatnicy nadal popełniają błędy w PIT, zazwyczaj wpisują niewłaściwe dane i źle obliczają podatek.

Maria Bojczuk z Kielc podaje, że liczba podatników rozliczających działalność gospodarczą ryczałtem zmniejszyła się o 1,6 proc., natomiast nastąpił wzrost osób rozliczających ryczałtem najem o około 25 proc. w stosunku do roku 2006.

Podobne dane przedstawiła Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach, która podkreśla, że nie są to jeszcze dane ostateczne.

- Ryczałt z działalności gospodarczej za 2007rok wykazało 48 400 osób, co stanowi spadek w porównaniu z 2006 rokiem o 2294. Natomiast ryczałt z tytułu najmu za 2007 rok rozliczyło 11 427 podatników, co stanowi wzrost w porównaniu z 2006 rokiem o 1898 - policzyła Grażyna Piechota.

Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie stwierdza natomiast, że w województwie lubelskim złożono 32 221 zeznań PIT-28, z czego 25 932 zeznań odnosiło się do działalności gospodarczej, 6312 najmu.

- Z danych wynika niewielki spadek działalności opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym, o około 4 proc. i wzrost wykazywanych dochodów z najmu opodatkowanych tą formą o około 18 proc. - dodaje Marta Szpakowska.

Podatnicy składający zeznania PIT-28 niestety popełniają w nich wiele błędów. Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwraca uwagę, że mimo iż forma, jak i druki zeznań w zakresie rozliczenia rocznego z podatku dochodowego pozostają co do zasady niezmienione od lat, podatnikom zdarza się nadal popełniać błędy.

Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie uważa, że najczęściej popełniane błędy to: nieaktualny formularz, błędy rachunkowe, brak podpisu, błędny NIP.

Agnieszka Derkacz z Izby Skarbowej w Opolu wskazuje np. na niewpisywanie kwot ryczałtu za poszczególne miesiące, błędnie wpisywanie kwoty wpłaconego ryczałtu, niewłaściwe odliczanie składek zdrowotnych.

Krystyna Arciszewska z Izby Skarbowej w Olsztynie wymienia wśród błędów m.in.: niedołączanie załączników PIT-29/A lub PIT-28/B, błędne ustalanie proporcji kwot przysługujących odliczeń od przychodów przy różnych stawkach ryczałtu oraz niepodpisywanie zeznań.

250 tys. euro wynosił w 2007 roku limit obrotu rocznego z działalności gospodarczej, po przekroczeniu którego nie można płacić ryczałtu

4 tys. euro wynosi limit obrotu m.in. z najmu, po przekroczeniu którego ryczałt należy płacić według 20-proc. stawki zamiast 8,5-proc.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczanie ryczałtu

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK