| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Eksperci podatkowi pracują nad Deklaracją Praw Podatnika

Eksperci podatkowi pracują nad Deklaracją Praw Podatnika

Eksperci podatkowi pracują nad Deklaracją Praw Podatnika - spisem zasad, które mają regulować relacje między podatnikami a administracją skarbową oraz pomóc podatnikom skuteczniej dochodzić swych praw.

Założenia deklaracji zaprezentowano w czwartek na konferencji, odbywającej się pod hasłem Dnia Ochrony Praw Podatnika. W pracach uczestniczą m.in. przedstawiciele środowiska naukowego, Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych oraz Oficyny Prawa Polskiego przy udziale Business Centre Club.


Prof. Włodzimierz Nykiel, rektor Uniwersytetu Łódzkiego, podkreślał na konferencji konieczność stworzenia katalogu praw podatnika. Dokument ma pełnić również rolę edukacyjną - podatnicy powinni mieć świadomość swoich praw. Zaznaczył, że podobny dokument ma dwie trzecie państw OECD.


Autorzy chcą, żeby deklaracja poprawiła relacje podatników z fiskusem, by były to relacje partnerskie. W dokumencie mają się znaleźć takie zapisy, jak m.in. prawo do dobrych przepisów podatkowych, prawo do uzyskania informacji, prawo do uczciwego traktowania w kontaktach z fiskusem, do skutecznej ochrony sądowej oraz prawo do zapłaty podatku w odpowiedniej wysokości, wynikającej z przepisów.


Według mec. Doroty Szubielskiej, ochrona interesów fiskalnych Skarbu Państwa jest obecnie "zbyt silna", a w takiej sytuacji łatwo o nadużycia. Podała przykład ciągnących się kilka lat postępowań podatkowych oraz trwających nawet latami kontroli w firmach.


Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych Zbigniew Maciej Szymik powiedział na konferencji, że prace nad deklaracją potrwają kilka miesięcy.


Według dr Witolda Koniecznego z Uniwersytetu Warszawskiego, wyniki tych prac zostaną przedstawione Sejmowi. Dodał, że deklaracja ma się też stać podstawą do zmian w obowiązującym prawie.


Na konferencji zaprezentowano też wyniki badania przeprowadzonego wśród 244 doradców podatkowych. Wynika z niego, że wśród ogólnych zasad zawartych w Ordynacji podatkowej, najczęściej łamana jest zasada zaufania do organów podatkowych (wskazało tak 72 proc. ankietowanych), zasada prawdy obiektywnej (61 proc.), szybkości działania (59 proc.) oraz informowania podatników (39 proc.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK