REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji cen transferowych

Nowe rozporządzenie dotyczące cen transferowych – być może będzie lepiej? /Fot. Fotolia
Nowe rozporządzenie dotyczące cen transferowych – być może będzie lepiej? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się raport z konsultacji publicznych dotyczący projektu rozporządzenia Ministra Finansów i Rozwoju w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku CIT oraz PIT. Wstępny projekt wzbudził wśród podatników i ekspertów sporo kontrowersji – w szczególności w zakresie bardzo szczegółowych i niezwykle rygorystycznych kryteriów informacyjnych dotyczących m.in. analiz porównawczych. Stanowisko resortu finansów daje jednak nadzieję na zmianę na lepsze najbardziej problematycznych zapisów nowego rozporządzenia.

Autopromocja

Największe kontrowersje w projekcie rozporządzenia Ministra Finansów i Rozwoju dotyczącym cen transferowych wzbudziły z pewnością obligatoryjne elementy analiz porównawczych (benchmarków), obowiązkowych dla podatników, których przychody lub koszty bilansowe przekroczyły w roku 2016 równowartość 10 mln EUR.

W pierwotnej wersji dokumentu zakres przedmiotu analiz porównawczych nakazywał wskazanie obligatoryjnie szeregu informacji, których przy wyborze danej metody ustalania ceny podatnik nie byłby w stanie ustalić. Przykładem może być tutaj metoda marży transakcyjnej netto i wskazany w pierwotnej wersji obowiązek przedstawienia analizy funkcjonalnej porównywalnych transakcji – w tej metodzie (stosując zewnętrzne dane zagregowane) wskazanie takiej informacji nie byłoby możliwe. Opisanie funkcji, aktywów i ryzyk w przypadku transakcji z podmiotami niepowiązanymi jest możliwe wyłącznie w metodzie porównywalnej ceny niekontrolowanej w wariancie porównania wewnętrznego.

Pozytywną informacją dla podatników jest także stanowisko MF, że „wskazanie wszystkich elementów opisu analizy danych porównawczych (…) nie jest wymagane, jeżeli zostanie przedstawione wyjaśnienie, iż stosując daną metodologię szacowania nie jest możliwie przedstawienie wszystkich elementów wskazanych w przepisie”.

Kolejną prawdopodobną zmianą, która powinna rozwiać wątpliwości wielu podatników – także w latach przeszłych – jest zapowiedź doprecyzowania pojęcia „wartości transakcji” przez MF. Jak słusznie zauważyli przedstawiciele Centrum Cen Transferowych oraz stowarzyszenia Lewiatan postulujący zmianę, „co do zasady, wartości wynikające z umowy lub innego dokumentu, wystawionych i otrzymanych faktur, dokonanych płatności, mogą być różne (szczególnie na przełomie roku kiedy faktura zaksięgowana jest w innym okresie/roku podatkowym niż ma miejsce płatność)”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważną zmianą, zwłaszcza dla dużych grup podmiotów powiązanych, powinno być prawdopodobne usunięcie pierwotnie wymaganego w ramach opisu struktury organizacyjnej podmiotu, opisu także jej struktury zarządczej. Opis struktury zarządczej, jak słusznie wskazali przedstawiciele Centrum Cen Transferowych oraz Lewiatana, wykracza znacząco poza wymogi wynikające z wytycznych OECD ujętych w ramach BEPS Action 13, na których oparto nowe przepisy w ustawie o PIT oraz CIT.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Podsumowując, zapowiedziane w analizowanym raporcie uwzględnienie przez MF wielu postulatów zmian w ramach konsultacji społecznych daje nadzieję na poprawę pierwotnego kształtu projektu rozporządzenia. Nie znamy jeszcze treści tego dokumentu po uwzględnieniu zapowiedzianych zmian i nie wiemy w jakim stopniu oraz w jakiej jakości zostaną wdrożone. Będziemy na bieżąco przyglądać się kolejnym etapom prac i ostatecznemu kształtowi tego istotnego z punktu widzenia dokumentacji podatkowej dokumentu, jakim jest finalna wersja rozporządzeń.

Autor: Krzysztof Liszka, Manager, Zespół Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    REKLAMA