| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Były wspólnik otrzyma zwrot podatku

Były wspólnik otrzyma zwrot podatku

W przypadku ustania bytu prawnego spółki osobowej roszczenie o zwrot VAT przejdzie na byłych wspólników.


ZMIANA PRAWA

Komisja Przyjazne Państwo przygotowała projekt zmiany w ustawie o VAT zakładający uregulowanie sytuacji wspólników spółki w zakresie zwrotu VAT, w przypadku utraty przez spółkę bytu prawnego. Jak wyjaśnia Anna Łukaszewicz-Obierska, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr, proponowane uzupełnienie regulacji art. 87 ustawy o VAT dotyczącej zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przewiduje przejście wierzytelności do zwrotu VAT ze spółki nieposiadającej osobowości prawnej na jej wspólników, w wypadku ustania bytu prawnego spółki.

Nasza rozmówczyni przypomina, że np. rozwiązanie spółki jawnej zgodnie z regulacją art. 58 kodeksu spółek handlowych może nastąpić m.in. w wypadku: zaistnienia przyczyny przewidzianej w umowie spółki, na skutek jednomyślnej uchwały wspólników, ogłoszenia upadłości spółki, śmierci wspólnika lub ogłoszenia jego upadłości albo na skutek prawomocnego orzeczenia sądu.

Rozwiązanie spółki nie musi jednak powodować jej likwidacji, o ile wspólnicy uzgodnią inny sposób zakończenia działalności gospodarczej - mówi Anna Łukaszewicz-Obierska. Nasza rozmówczyni wskazuje, że w takiej sytuacji proponowana zmiana przewiduje, że pomimo ustania bytu prawnego spółki będącej podatnikiem VAT roszczenie o zwrot podatku nie wygasa.

Zgodnie z proponowanym rozwiązaniem roszczenie takie przechodzi na byłych wspólników spółki nieposiadającej osobowości prawnej. Uprawnienie przysługiwałoby byłym wspólnikom solidarnie, tj. mogą między sobą ustalić, któremu wspólnikowi i w jakiej wysokości ma zwrot przysługiwać.

- Z drugiej strony dokonanie zwrotu przez urząd skarbowy jakiemukolwiek wspólnikowi w całości wierzytelności będzie powodowało wygaśnięcie roszczenia - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Ważne!

Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy o VAT, gdy w rozliczeniu podatku za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego, podatnikowi, czyli spółce osobowej, przysługuje prawo zwrotu z urzędu skarbowego różnicy podatku

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK