| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowy standard wyjaśni wątpliwości w księgowaniu rezerw

Nowy standard wyjaśni wątpliwości w księgowaniu rezerw


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

dr DANUTA KRZYWDA

członek Komitetu Standardów Rachunkowości

Przewodniczyła pani komisji, która pracowała nad zmianą projektu Krajowego Standardu Rachunkowości, który dotyczy m.in. rezerw. Został on całkowicie zmieniony. Z czego to wynika?

- Przyczyną zmian było to, że treść pierwotnego projektu standardu pomimo licznych korekt - wciąż nie była zgodna z jego celem. Celem tego standardu jest określenie jednolitych zasad ujmowania w księgach rachunkowych rezerw, biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów oraz zobowiązań warunkowych, jak też ich wyceny oraz kryteriów prezentacji i ujawniania w sprawozdaniu finansowym.

Zasadniczym problemem, jaki należało rozwiązać w standardzie, było wskazanie podstawy wyróżnienia biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów spośród rezerw tworzonych na zobowiązania. Przepisy ustawy o rachunkowości związane z tworzeniem rezerw oraz dokonywaniem rozliczeń międzyokresowych kosztów nie dają jednoznacznej podstawy tego wyróżnienia.

I to udało się w opublikowanej wersji projektu?

- Tak. W ostatecznej wersji projektu standardu zdefiniowano bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów. W myśl art. 39 ust. 2 ustawy o rachunkowości określono je jako rezerwy na zobowiązania związane bezpośrednio z działalnością operacyjną, a więc z wytwarzaniem, sprzedażą (handlem) i fazą posprzedażną, a także ogólnym zarządem. Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów dokonywane są w ciężar kosztów działalności operacyjnej. Z tak określonej istoty ekonomicznej tych rozliczeń wynika konieczność ich ujmowania w bilansie w pozycjach rezerw. Rozwiązanie tego problemu zmieniło treść całego standardu.

Jakie problemy pozwoli rozwiązać nowy standard?

- Rozwiąże on problem ujmowania biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w księgach rachunkowych oraz w bilansie. Wyeliminuje również nieprawidłowości w zakresie ujmowania rezerw. W rezultacie poprawi się jakość informacji prezentowanych w grupie B pasywów bilansu - Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania, również zostaną wyeliminowane zniekształcenia informacji o kosztach i przychodach operacyjnych, a przez to informacji o zysku/stracie ze sprzedaży i zysku/stracie z działalności operacyjnej. Część kwot zostanie przesunięta z pozycji Inne rozliczenia międzyokresowe, do pozycji w grupie - Rezerwy na zobowiązania. Standard pomoże również rozwiązywać problemy wyceny rezerw i biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Rozmawiała AGNIESZKA POKOJSKA

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK