| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe ustawy dotyczące strategii podatkowej rządu

Nowe ustawy dotyczące strategii podatkowej rządu

Ministerstwo Finansów zamierza przygotować trzy nowe ustawy: dotyczącą opodatkowania działalności gospodarczej, dotyczącą podatku od wynagrodzeń i ostatnią dotyczącą zysków kapitałowych. Oznacza to duże zmiany w obecnym systemie podatkowym.

Nowe ustawy mają zastąpić dzisiejsze przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych. Ministerstwo Finansów proponuje rozdzielenie opodatkowania przedsiębiorstw oraz szeroko pojętego kapitału pasywnego, np. zysków z oszczędności kapitałowych, odsetek, dywidend itp.

Poseł Paweł Pudłowski złożył interpelację (nr 13047) w tej sprawie, w której zadał kilka szczegółowych pytań, mianowicie: Jakie są główne cele proponowanych ustaw? Czy otrzymujący pensję, będzie płacił inny podatek niż przedsiębiorca? Kto zyska a kto straci na proponowanych rozwiązaniach? Jak będą opodatkowane zyski kapitałowe?

W ocenie Ministerstwa Finansów nowe rozwiązania prawne przyczynią się do zwiększenia przejrzystości prawa podatkowego i w sposób pozytywny wpłyną na prowadzenie działalności gospodarczej. Jak zaznacza MF nowe regulacje będą miały charakter systemowy, ponieważ zmienią regulacje jednych z najbardziej powszechnych podatków w Polsce. Do tego MF dodaje, iż  podstawowe kwestie zasad ustalania dochodu i jego opodatkowania nie będą się różniły od dotychczasowych rozwiązań.

Resort finansów w swojej odpowiedzi na interpelację zwrócił także uwagę, iż zmiany systemowe w prawie podatkowym będą wynikać z wieloletniego planu finansowego państwa na lata 2017-2020 (uchwała Rady Ministrów nr 46 z dnia 25 kwietnia 2017 r. w sprawie Wieloletniego Planu Finansowania Państwa na lata 2017-2020 - M.P. poz 439).

Zgodnie z tym planem jednym z celów rządu będzie zwiększenie wydajności systemu podatkowego. Nowe regulacje będą miały za zadanie wzmocnienie skuteczności egzekwowania podatków poprzez np. ograniczenie wyłudzeń podatku VAT, zapobieganie stosowaniu agresywnej optymalizacji podatkowej.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Plan przewiduje zwiększenie wydajności systemu podatkowego przez zastosowanie środków takich jak:

- obowiązek przekazywania przez wszystkich podatników co miesiąc organowi podatkowemu ewidencji zakupu i sprzedaży VAT ,

- analiza i identyfikacja zagrożeń związanych z wykorzystywaniem działalności banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do działań przestępczych w zakresie wyłudzeń skarbowych w podatku VAT,

- pełne wdrożenie Krajowej Administracji Skarbowej powstałej z połączenia Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej,

- automatyczna wymiana informacji podatkowych z innymi krajami.

Ministerstwo Finansów poinformowało jednocześnie, że prowadzone w resorcie prace mają charakter analityczny, dlatego też odniesienie się w sposób szczegółowy do pytań zawartych w interpelacji jest przedwczesne.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK