| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Budżetówka musi zmienić ewidencję

Budżetówka musi zmienić ewidencję

Do 14 lipca jednostki samorządu terytorialnego muszą dostosować rachunkowość do nowych wymogów.


NOWE PRAWO

Obowiązują już zmiany w przepisach dotyczących szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego. Zostały one wprowadzone rozporządzeniem z 15 kwietnia 2008 r. (Dz.U. nr 72, poz. 422), które weszło w życie 14 maja.

Ewa Koszela, naczelnik wydziału kontroli gospodarki finansowej Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, podkreśla, że kierownicy jednostek mają obowiązek dostosowania zasad prowadzenia rachunkowości w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia. Według eksperta najistotniejsze zmiany w zakresie rachunkowości to między innymi: obowiązek zaliczania do przychodów urzędu jednostek samorządu terytorialnego - subwencji i dotacji - nieujętych w planach finansowych innych samorządowych jednostek budżetowych oraz zaliczanie do zobowiązań należności pobieranych na rzecz innych budżetów lub jednostek.

Wprowadzono też zasadę księgowania odpisów aktualizujących wartość należności pobieranych przez jednostki objęte rozporządzeniem według zasad określonych w przepisach ustawy o rachunkowości.

- Znowelizowane rozporządzenie daje kierownikom jednostek możliwość uzupełniania zakładowych planów kont o dodatkowe konta konieczne do uzyskania dodatkowych informacji potrzebnych jednostce do wypełnienia obowiązków związanych z przejrzystością finansów publicznych - podkreśla nasza rozmówczyni.

Ewy Koszela zwraca również uwagę na dostosowanie zasady rachunkowości środków pochodzących z budżetu Unii do ustawowej zasady niewygasania z upływem roku budżetowego wydatków budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego przeznaczonych na finansowanie z udziałem tych środków poprzez zmianę zasad funkcjonowania konta 904 - Niewygasające wydatki.

Uzupełniono wzór - Zestawienie zmian w funduszu jednostki o dodatkowe istotne dane dotyczące zmian organizacyjnych zachodzących w jednostkach samorządu terytorialnego.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK