| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Należne fiskusowi kwoty z zagranicy trzeba będzie płacić wcześniej

Należne fiskusowi kwoty z zagranicy trzeba będzie płacić wcześniej

Podatnik, który będzie chciał zapłacić podatek z konta zagranicznego, będzie musiał zrobić to odpowiednio wcześniej. Gdy pieniądze nie wpłyną na konto fiskusa w ciągu pięciu dni, powstanie zaległość.

- W takich sytuacjach często zapłata podatku wynikającego z decyzji organu podatkowego następuje ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym podatnika prowadzonym przez zagraniczny bank - tłumaczy Michał Zdyb.

Wskazuje też, że rozsądne wydaje się wprowadzenie wyraźnej przesłanki, zgodnie z którą datą dokonania zapłaty podatku z zagranicznego konta skutkującą wygaśnięciem zobowiązania podatkowego będzie data obciążenia rachunku podatnika pod warunkiem jednak, że środki pieniężne zostaną uznane na rachunku urzędu skarbowego w ciągu pięciu dni roboczych.

- Proponowana zmiana może się okazać korzystna np. w sytuacji, gdy przed datą zapłaty podatku polski podatnik posiadający konto za granicą i przebywający w tym czasie poza Polską będzie chciał terminowo uregulować należny podatek, a nie będzie mógł skorzystać z rachunku bankowego prowadzonego przez polski bank - podsumowuje Michał Zdyb.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK