| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polska przystąpiła do Systemu Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych Pojazdów (ANPRS)

Polska przystąpiła do Systemu Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych Pojazdów (ANPRS)

Jak informuje Ministerstwo Finansów w dniu 11 października 2017 r. podczas spotkania szefów ceł państw UE w Brukseli sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Szef KAS Marian Banaś podpisał czterostronne Porozumienie w sprawie przystąpienia Polski do Systemu Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych Pojazdów ANPRS (Automated Number Plate Recognition System). System funkcjonuje obecnie pomiędzy Litwą, Łotwą i Estonią.

Podpisane porozumienie umożliwia wymianę informacji koniecznych do oszacowania i poboru należności celnych i podatku akcyzowego, zwalczania przemytu narkotyków oraz innych towarów podlegających zakazom lub ograniczeniom, umożliwia też wymianę informacji w zakresie przeciwdziałania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania.

Właścicielem systemu ANPRS są służby celne danego kraju, w krajach bałtyckich korzystają z niego m.in. Policja i Straż Graniczna. Podobną rolę rozpoznawania wizyjnego w Polsce pełni ZSOG CAIFS II, który rejestruje numery rejestracyjne pojazdów wjeżdżających na obszar Unii Europejskiej lub wyjeżdżających z tego obszaru.

ZSOG CAIFS II – Zintegrowany System Obsługi Granicy CAIFS II, wyodrębniony w 2013 r. ze Zintegrowanego Systemu Bezpieczeństwa dla Obiektów Granicznych Administracji Celnej CAIFS II. Głównym założeniem funkcjonowania Systemu jest wspomaganie kontroli na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, a także zapobieganie nadużyciom, przestępstwom i wykroczeniom skarbowym (finansowym).

System ANPRS opiera się o urządzenia rejestrujące numery tablic pojazdów samochodowych, wykonujące zdjęcia samochodom towarowym i osobowym. Urządzenia rejestrujące rozmieszczone są na terytorium Litwy, Łotwy i Estonii na granicach zewnętrznych oraz w innych miejscach, np. na głównych szlakach komunikacyjnych czy na granicach wewnętrznych krajów.

W poszczególnych krajach funkcjonują NCP (National Contact Point) czyli Krajowe Punkty Kontaktowe. NCP wymieniają pomiędzy sobą komunikaty w celu ukierunkowania działań kontrolnych na obiekty przemieszczające się pomiędzy krajami, prowadzą postępowania poszukiwawcze wobec pojazdów, co do których zaistniały podejrzenia naruszeń prawa lub śledzą trasy przemieszczania się towarów, które są w obszarze ich zainteresowania. Polski Krajowy Punkt Kontaktowy zlokalizowany będzie w Budzisku przy granicy z Litwą.

Polska dołącza do funkcjonującego systemu ANPRS w krajach bałtyckich z „siatką" kamer zlokalizowanych na drogowych przejściach granicznych oraz z kamerami zlokalizowanymi w Budzisku na granicy z Litwą.

Planuje się, że Polska dołączy do międzynarodowej wymiany komunikatów pod koniec grudnia 2017 r.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Genezą budowy Systemu ANPRS w krajach bałtyckich było stworzenie narzędzia wspomagającego zwalczanie przemytu wyrobów tytoniowych i innych naruszeń prawa. System aktualnie funkcjonuje w administracjach celnych Litwy, Łotwy i Estonii, a podstawą do funkcjonowania takiego systemu było dotychczas obowiązujące trójstronne Porozumienie zawarte w oparciu o rozporządzenie Rady nr 515/97 z dnia 13 marca 1997 r. w sprawie wzajemnej pomocy między organami administracyjnymi Państw Członkowskich i współpracy między Państwami Członkowskimi a Komisją w celu zapewnienia prawidłowego stosowania przepisów prawa celnego i rolnego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK