| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polska musi uczestniczyć w kształtowaniu rachunkowości

Polska musi uczestniczyć w kształtowaniu rachunkowości

Europa chce uczestniczyć w kształtowaniu przyszłej i światowej rachunkowości. Dąży do zapewnienia sobie możliwości wywierania większego wpływu na prace Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Również Polska powinna dołączyć aktywnie do tego europejskiego głosu.

Jak wygląda praca ekspertów?

- Na regularnych, comiesięcznych spotkaniach omawiamy prowadzone przez IASB projekty i przygotowujemy nasze dokumenty, uwzględniając uwagi zgłoszone w ramach publicznego procesu prowadzonych przez nas konsultacji.

Czym obecnie się państwo zajmujecie?

- Teraz niecierpliwie czekamy na komentarze dotyczące dwóch projektów PAAinE - klasyfikacji pasywów, jako zobowiązania versus kapitały oraz płatności emerytalnych. Komentarze można przesyłać przez stronę internetową www.efrag.org. IFRIC wkrótce opublikuje jako Agreements for the Construction of Real Estate interpretację, której robocza nazwa to D 21 Real Esteta Sales i będziemy wtedy zbierać komentarze związane z wdrożeniem jej w prawie europejskim. Dotyczy ona rozpoznawania przychodów w przypadku budowy i sprzedaży mieszkań.

A nad czym prace właśnie się zakończyły?

- Niedawno zakończyliśmy prace związane z interpretacją KIMSF 13 Programy lojalnościowe.

Jaki jest pani udział w tym zespole ekspertów?

- Przedstawiam swój punkt widzenia i argumenty merytoryczne związane z omawianymi zagadnieniami. Często są to aspekty niedostrzegane przez przedstawicieli innych krajów unijnych. Przykładowo w Polsce jest relatywnie więcej jednostkowych sprawozdań finansowych sporządzanych zgodnie z MSSF.

Czy otrzymuje pani sugestie np. od innych polskich ekspertów odnośnie do koniecznych zmian w MSSF?

- W swoich pracach w ramach EFRAG staram się prezentować polską perspektywę - nasza historia gospodarcza, w tym hiperinflacja i duże zaangażowanie państwa w gospodarkę powodują, że zmiany w standardach mogą mieć dla polskich firm zupełnie inne skutki niż dla firm z rozwiniętych krajów Unii. Ale nie tylko - interpretacja, o której wspomniałam, dotycząca przychodów ze sprzedaży mieszkań na pewno boleśnie dotknie kilku publicznych deweloperów, zmieniając wysokość ich przychodów ze sprzedaży. Może warto więc, żeby zaangażowali się w procesy konsultacji EFRAG, przedstawili swoje argumenty, tak jak zrobiły to poprzednio firmy z branży budowlanej, wtedy gdy dyskutowano nad IFRIC 12 Umowy Koncesyjne. Chcę również działać na rzecz większego zaangażowania się Komitetu Standardów Rachunkowości w europejskie procesy konsultacji. Europa dąży do zapewnienia sobie możliwości wywierania większego wpływu na prace IASB. Oznacza to przedstawianie odpowiednich argumentów we właściwym momencie procesu. Polska powinna dołączyć aktywnie do tego europejskiego głosu.

Czy można do pani zgłaszać takie problemy?

- Oczywiście, że tak. Dlatego zapraszam do regularnego odwiedzania strony www.efrag.org. Przez tę stronę można zgłaszać swoje uwagi i komentarze - na pewno do mnie trafią. Podsumowania naszych prac w ramach Grupy Ekspertów Technicznych w języku polskim są również dostępne na stronie http://www.kibr.org.pl/pl/efrag.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Arch.

Anna Sirocka, partner firmy Ernst & Young

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

•ANNA SIROCKA

partner Ernst & Young, członek w Grupie Ekspertów Technicznych Europejskiej Grupy Doradczej ds. Sprawozdawczości Finansowej

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK