| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polska musi uczestniczyć w kształtowaniu rachunkowości

Polska musi uczestniczyć w kształtowaniu rachunkowości

Europa chce uczestniczyć w kształtowaniu przyszłej i światowej rachunkowości. Dąży do zapewnienia sobie możliwości wywierania większego wpływu na prace Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Również Polska powinna dołączyć aktywnie do tego europejskiego głosu.


Jest pani ekspertem w Grupie Ekspertów Technicznych Europejskiej Grupy Doradczej do spraw Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG). Czym ta grupa się zajmuje?

- EFRAG ocenia merytorycznie standardy rachunkowości, jeszcze zanim staną się one obowiązującym w Unii Europejskiej prawem.

Doradzanie Komisji Europejskiej wymaga zaangażowania EFRAG-u od samego początku powstawania standardów. Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej wydawane są przez niezależną od UE Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB), a ich interpretacje przez Komitet do spraw Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (IFRIC). Do tych organizacji przesyłamy nasze komentarze, jak jeszcze prace są na etapie konsultacji. Potem ostateczne wersje standardów lub ich interpretacje są publikowane.

I na tym praca EFRAG się kończy?

- Nie. Wtedy ponownie EFRAG ocenia standardy i przekazuje swoje wnioski Komisji Europejskiej. Oczywiście zbieramy też komentarze i opinie zainteresowanych stron z państw UE - takich, jak krajowe organy stanowiące standardy rachunkowości, stowarzyszenia gospodarcze oraz poszczególne firmy. Staramy się zwracać szczególną uwagę na analizę kosztów i korzyści wynikające z nowych lub zmienianych standardów.

Czy EFRAG zajmuje się zatem tylko wydawaniem opinii?

- Nie. EFRAG to nie tylko ciało opiniotwórcze. Staramy się działać proaktywnie, głównie w ramach tzw. PAAinE (Proactive Accounting Activities in Europe). O rachunkowości dyskutuje się obecnie nie tylko w Europie, ale też na całym świecie.

Europa powinna uczestniczyć w kształtowaniu rachunkowości. Czy w zakresie światowym też?

- Oczywiście. Jeżeli Europa chce aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu przyszłej, światowej rachunkowości - a moim zdaniem absolutnie powinna - to musi wyprzedzać działania IASB, czyli mieć swoje zdanie zanim IASB coś opublikuje. I taka jest też rola EFRAG - koordynatora i kreatora forum do merytorycznych dyskusji dotyczących rozwoju rachunkowości.

Kto wchodzi w skład zespołu EFRAG?

- Grupa Ekspertów Technicznych to obecnie 15 osób z różnych środowisk, z których 12 ma prawo głosowania. Są wśród nas osoby, które same sporządzają sprawozdania finansowe, są też ich użytkownicy (np. analitycy), przedstawiciele krajowych (w ramach Unii) organów tworzących standardy rachunkowości oraz biegli rewidenci. Ponadto w spotkaniach uczestniczą przedstawiciele Komisji Europejskiej, IASB oraz CESR (Komitet Europejskich Regulatorów Rynku Papierów Wartościowych) jako obserwatorzy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

iBHP Sp. z o.o.

ekspert z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK