REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus ujawni dane największych podatników CIT

Fiskus ujawni dane największych podatników CIT /Fot. Fotolia
Fiskus ujawni dane największych podatników CIT /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minister rozwoju i finansów będzie mógł publikować na stronie resortu w Biuletynie Informacji Publicznej informacje zawierające podstawowe dane podatkowe największych firm – podatników CIT. W informacji będzie można wskazać procentowy udział kwoty podatku należnego w zysku brutto podatnika, wykazanym w sprawozdaniu finansowym za ten sam rok.

Autopromocja

Projekt przewidujący publikację informacji o rozliczeniach podatkowych największych firm trafi na głosowanie; podczas drugiego czytania w środę (22 listopada) w Sejmie posłowie nie zgłosili do niego poprawek.

Artur Soboń (PiS) powiedział przedstawiając sprawozdanie komisji finansów publicznych z prac nad projektem nowelizacji ustawy o CIT, że zmiana obejmie tylko tych podatników, którzy mają największy wpływ na budżet państwa.

"Nie możemy akceptować sytuacji, w której podatki dochodowe płacą małe i średnie firmy, a wielkie, szczególnie międzynarodowe korporacje stosują schematy pozwalające na unikanie opodatkowania" - mówił Soboń. "Opinia publiczna ma prawo wiedzieć, kto w Polsce podatki płaci, a kto ich unika" - podsumował.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Występujący w imieniu PiS Wojciech Murdzek poinformował, że jego klub będzie głosować za przyjęciem ustawy. "Efektem projektowanych zmian może być ograniczenie podejmowanych przez dużych podatników działań umożliwiających takie planowanie podatkowe, którego celem byłoby unikanie opodatkowania. Skutkiem tego rodzaju działania może być uzyskiwanie przez te podmioty nieuzasadnionej przewagi konkurencyjnej" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że w 2015 r. podatek CIT powinno płacić 456 tys. firm, a zapłaciło tylko 175 tys. W 2017 r. dochody z CIT stanowiły 2,7 proc. PKB, a 2016 - 1,8 proc. PKB. Jednocześnie w 2016 r. 147 tys. podatników CIT wykazało ponad 55 mld zł straty, o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. "Mamy wzrost 12 proc. w 2017 r., ale wydaje mi się, że jest to odzwierciedlenie wzrostu gospodarczego, a nie mechanizmów, które chroniłyby przed tą optymalizacją opodatkowania" - mówił.

Według Zofii Czernow (PO), proponowany instrument jest jednym z rozwiązań będących reakcją na globalny problem unikania opodatkowania. "Jest to problem międzynarodowy, którego ograniczenie jest celem gremiów międzynarodowych, jak G20, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, czy UE" - powiedziała. Zwróciła uwagę, że podobne rozwiązania są stopniowo wdrażane w niektórych krajach UE.

"Projekt ustawy zmierza do zmiany postaw podatników. Z jednej strony ma zachęcać do prawidłowego wypełniania zobowiązań podatkowych, z drugiej zaś ma wzmocnić kontrolę publiczną podatków płaconych przez przedsiębiorstwa" - powiedziała.

Według Pawła Grabowskiego z Kukiz'15 planowane rozwiązania nie budzą kontrowersji. Grabowski wskazał, że klub Kukiz'15 rekomenduje swoim posłom ich poparcie, bowiem ich celem jest zwiększenie transparentności. Poseł ocenił, że przekłada się to na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej, konkurencyjności, a finalnie zwiększa wpływy budżetowe. "Wszyscy na tym tak naprawdę skorzystamy" - powiedział.

Także Mirosław Pampuch (N) zadeklarował poparcie dla zmian, mimo wskazanych przez niego obaw, czy w wyniku ich wprowadzenia nie będziemy mieli do czynienia z możliwością działania prawa wstecz, co naruszałoby konstytucję.

Również Genowefa Tokarska (PSL) poinformowała, że jej klub opowie się za uchwaleniem ustawy. "Publikowane informacje pozwolą na zwiększenie świadomości obywatelskiej zarówno w zakresie finansowania, jak i podejmowanych działań w kierunku rzetelnych rozliczeń podatkowych zarówno w kraju, jak i na forum międzynarodowym" - mówiła.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Wiceminister finansów Piotr Nowak odpowiadając na pytania posłów poinformował, że zdaniem resortu zmiana nie niesie za sobą ryzyka reputacyjnego dla firm, bowiem większość z nich i tak publikuje dane. "Plusem będzie to, że będą to dane zagregowane, dostępne w jednym miejscu (...) skumulowane, łatwo dostępne" - wyjaśnił.

Zgodnie z projektem minister rozwoju i finansów będzie mógł publikować na stronie resortu w Biuletynie Informacji Publicznej informacje zawierające podstawowe dane podatkowe największych firm – podatników CIT. W informacji będzie można wskazać procentowy udział kwoty podatku należnego w zysku brutto podatnika, wykazanym w sprawozdaniu finansowym za ten sam rok.

Podatnik, którego dane podano do publicznej wiadomości będzie mógł złożyć wniosek do ministra rozwoju i finansów o ich usunięcie lub sprostowanie. Indywidualne dane podane do publicznej wiadomości będą co kwartał aktualizowane. Indywidualne dane podatnika będą upubliczniane przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostały opublikowane. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

edytor: Bożena Dymkowska

mmu/ dym/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA