REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Finansów sprawdzi skutki likwidacji obowiązku posiadania certyfikatów księgowych

Ministerstwo Finansów sprawdzi skutki likwidacji obowiązku posiadania certyfikatów księgowych
Ministerstwo Finansów sprawdzi skutki likwidacji obowiązku posiadania certyfikatów księgowych

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów jest w trakcie opracowania ankiety, której wyniki pozwolą ocenić efekty zniesienia w 2014 roku obowiązku posiadania certyfikatu księgowego przez osoby usługowo prowadzące księgi rachunkowe. Ankieta będzie skierowana do wszystkich zainteresowanych grup podmiotów i opublikowana na stronie Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) najpóźniej do końca maja 2018 r. Ministerstwo podkreśla, że decyzja co do przyszłego kształtu regulacji w tym zakresie zostanie podjęta po analizie wyników ankiety oraz potrzeb i oczekiwań rynku.

Informacja z 22 marca 208 r. przesłana przez Wydział Prasowy MF:
Obecnie Departament Rachunkowości i Rewizji Finansowej prowadzi prace nad brzmieniem ankiety w sprawie ewaluacji efektów deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych skierowanej do różnych środowisk. Zgodnie z aktualnie przyjętym harmonogramem planujemy, iż nie później niż do końca maja ankieta zostanie udostępniona do szerokiego kręgu odbiorców.

Autopromocja

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych – MF sprawdzi, czy nie trzeba skorygować deregulacji

Departament Rachunkowości i Rewizji Finansowej Ministerstwa Finansów chce sprawdzić, czy przepisy regulujące zasady usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wymagają korekty legislacyjnej.

Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła (z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów) Joanna Dadacz, Dyrektor Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej w Ministerstwie Finansów w piśmie z 14 listopada 2017 r. (nr DR2.056.1.2017/2). Pismo to jest odpowiedzią na nadesłaną drogą elektroniczną w dniu 20 września 2017 r. petycję dotyczącą zmian przepisów w zakresie przywrócenia obowiązkowego certyfikatu księgowego.

Dyrektor Dadacz przypomniała, że  ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz.U. poz. 768), zwana dalej "ustawą deregulacyjną", w art. 2 dokonała zmian w ustawie o rachunkowości mających na celu dereglamentację usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Zgodnie z art. 76a ust. 3 ustawy o rachunkowości od dnia 10 sierpnia 2014 r. czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może wykonywać każda osoba, która:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- posiada pełną zdolność do czynności prawnych i niekaralność za ściśle określony katalog przestępstw, tj. za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi. za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości, oraz

- posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Zniknął tym samym obowiązek posiadania certyfikatu księgowego przez osoby trudniące się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Tym samym nastąpiła likwidacja procesu wydawania certyfikatu księgowego przez Ministra Finansów.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

W przepisach przejściowych uwzględniono sytuację osób, które złożyły wniosek o wydanie certyfikatu księgowego lub znajdowały się w trakcie procedury egzaminacyjnej przed dniem wejścia w życie ustawy deregulacyjnej. Zachowana została również możliwość posługiwania się certyfikatem księgowym w celu potwierdzania posiadanych kwalifikacji zawodowych, a także publikacja na stronie internetowej Ministra Finansów wykazu osób, które uzyskały certyfikat księgowy.

Założenia tej deregulacji były takie, że to mechanizmy rynkowe i samoregulacyjne powinny decydować o dostępie do wykonywania tego zawodu. Skutkować to miało poszerzeniem wolności gospodarczej oraz zwiększeniem konkurencji w tym segmencie rynku usług.

W 2017 roku minęły 3 lata od wejścia w życie tej deregulacji. W związku z tym Departament Rachunkowości i Rewizji Finansowej podjął prace mające na celu sprawdzenie efektów wprowadzenia tych zmian. W szczególności MF chce zweryfikować, czy zakładane cele ustawy deregulacyjnej w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zostały zrealizowane oraz czy nie wystąpiły nieprzewidziane skutki wprowadzenia ustawy.

W tym celu ma zostać opracowana ankieta (prace nad nią już trwają), która zostanie przekazana do grup interesariuszy tj. pracodawców, pracowników, usługodawców, a także zamieszona na stronie Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl), dzięki czemu wszystkie zainteresowane osoby i podmioty będą mogły przekazać swoje opinie oraz uwagi i sugestie w tym zakresie.

Jak deklaruje Pani Dyrektor Dadacz, dokładna analiza uzyskanych wyników przeprowadzonej ankiety będzie mogła stanowić przesłankę do podjęcia ewentualnych, niezbędnych działań korygujących, w tym również działań legislacyjnych, w zależności od potrzeb i oczekiwań rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA