| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Obowiązek podwójnej rejestracji zostanie zlikwidowany

Obowiązek podwójnej rejestracji zostanie zlikwidowany

Jedna rejestracja VAT powinna umożliwić podatnikom dokonywanie zarówno transakcji krajowych, jak ich wewnątrzunijnych - uważa Komisja Przyjazne Państwo.


ZMIANA PRAWA

Na wczorajszym posiedzeniu sejmowej Komisji Przyjazne Państwo omówione zostały kolejne inicjatywy ustawodawcze w zakresie zmian w ustawie o VAT. Komisja zdecydowała o skierowaniu do Sejmu projektu zakładającego likwidację obowiązku oddzielnej rejestracji VAT dla transakcji krajowych i wewnątrzunijnych.

Zgodnie z proponowaną zmianą podatnik będzie zobowiązany do złożenia tylko jednego zgłoszenia rejestracyjnego, bez konieczności składania dodatkowego zgłoszenia w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Zmiana miałaby wejść w życie 1 stycznia 2010 r.

Komisja przyjęła także propozycję zmian w przepisach regulujących rozliczenie VAT w odniesieniu do długów nieściągalnych. Projektowane zmiany pozwalają na zmniejszenie kosztów ponoszonych przez podatników w związku z tzw. złymi długami. Jednocześnie koszty podatku mają zostać przerzucone na podmioty uchylające się od zapłaty należności.

Komisja rozpatrzyła również projekt zakładający likwidację obowiązku składania deklaracji podatkowych za okresy, w których podatnik nie dokonywał żadnych transakcji podlegających opodatkowaniu VAT oraz nie zamierza odliczać podatku naliczonego. Inna omawiana wczoraj nowelizacja umożliwia podatnikom odliczanie podatku naliczonego w okresie roku od powstania tego prawa, a nie jak obecnie w ciągu dwóch miesięcy. Ze względu na wady legislacyjne obu projektów Komisja nie zdecydowała się wczoraj na skierowanie ich do Sejmu.

Ważne!

Zgodnie z proponowaną zmianą podatnik będzie zobowiązany do złożenia tylko jednego zgłoszenia rejestracyjnego

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK