| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus wycofuje się z pomysłu zamrażania majątku podatników

Fiskus wycofuje się z pomysłu zamrażania majątku podatników

Ministerstwo Finansów wycofuje się ze zmian w kodeksie karnym skarbowym, zgodnie z którymi do czasu wykonania decyzji fiskusa podatnik nie mógłby dysponować swoim majątkiem.


Po publikacji Gazety Prawnej: Fiskus będzie mógł zamrozić majątek podatnika, resort finansów opublikował zmieniony projekt ustawy nowelizującej Ordynację podatkową i inne ustawy, wycofując się z kontrowersyjnej zmiany w kodeksie karnym skarbowym. W nowym projekcie MF wykreśliło przepisy, które miały wprowadzić zasadę, że kto w czasie obowiązywania nieostatecznej decyzji organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej, która nie będzie miała rygoru natychmiastowej wykonalności, będzie: usuwał, ukrywał, zbywał, darował, niszczył, rzeczywiście lub pozornie obciążał albo uszkadzał składniki swojego majątku, powodując bezskuteczność egzekucji podatku wynikającego z tej decyzji, zostanie ukarany. Podatnik dokonujący wskazanych czynności miał podlegać karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat pięciu albo obu tym karom łącznie. Takie zmiany oznaczałyby zamrożenie majątku podatnika do czasu ostatecznego rozstrzygniecia sprawy.

Zdaniem ekspertów, gdyby zmiany w kodeksie karnym skarbowym były wprowadzone, byłoby to potwierdzeniem profiskalnego podejścia do kwestii wykonalności decyzji, które nowelizacją Ordynacji podatkowej mają zostać złagodzone.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK