| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Cudzoziemcy będą mieli łatwiej

Cudzoziemcy będą mieli łatwiej

Ministerialny projekt zmiany rozporządzenia w sprawie właściwości organów podatkowych ma na celu wprowadzenie rozwiązań usprawniających obsługę cudzoziemców podlegających podatkowi dochodowemu.

Zmiany, które mają nastąpić w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. nr 240, poz. 2069 z późn. zm.), zakładają usprawnienie obsługi będących nierezydentami podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, czyli generalnie cudzoziemców.

Proponuje się w przypadku uzyskiwania przez nierezydentów dochodów (przychodów) z tytułu wywozu ładunków i pasażerów, wprowadzenie kryterium określania właściwości miejscowej organu podatkowego według adresu siedziby lub miejsca zamieszkania podmiotu wykonującego czynności agenta morskiego, jeżeli podmiot jest osobą fizyczną. Obecnie w takich przypadkach właściwy jest naczelnik urzędu skarbowego ustalony według adresu siedziby agencji morskiej.

W odniesieniu zaś do osób fizycznych proponuje się, aby w przypadku uzyskiwania przez nierezydentów dochodów innych niż dochody z działalności gospodarczej lub dochodów (przychodów) z tytułu wywozu ładunków i pasażerów, przyjęcie kryterium właściwości miejscowej według miejsca pobytu lub miejsca wykonywania czynności przez nierezydenta.

W związku z tym będzie się ustalać właściwych naczelników urzędu skarbowego ze względu na: adres siedziby lub miejsce zamieszkania płatnika, jeżeli płatnik jest osobą fizyczną, w przypadku gdy pobór następuje za pośrednictwem płatnika; miejsce pobytu podatnika, jeżeli pobór podatku następuje bez pośrednictwa płatnika; miejsce wykonywania czynności, z tytułu których uzyskiwany jest przychód, w szczególności ze względu na miejsce świadczenia usług (wykonywania pracy), jeżeli nie można ustalić właściwości w sposób wskazany w dwóch poprzednich przypadkach. W projekcie zmian rozporządzenia określono, że proponowane przepisy mają wejść w życie 1 kwietnia 2005 r.

Bogdan Świąder

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK