| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Cudzoziemcy będą mieli łatwiej

Cudzoziemcy będą mieli łatwiej

Ministerialny projekt zmiany rozporządzenia w sprawie właściwości organów podatkowych ma na celu wprowadzenie rozwiązań usprawniających obsługę cudzoziemców podlegających podatkowi dochodowemu.

Zmiany, które mają nastąpić w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. nr 240, poz. 2069 z późn. zm.), zakładają usprawnienie obsługi będących nierezydentami podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, czyli generalnie cudzoziemców.

Proponuje się w przypadku uzyskiwania przez nierezydentów dochodów (przychodów) z tytułu wywozu ładunków i pasażerów, wprowadzenie kryterium określania właściwości miejscowej organu podatkowego według adresu siedziby lub miejsca zamieszkania podmiotu wykonującego czynności agenta morskiego, jeżeli podmiot jest osobą fizyczną. Obecnie w takich przypadkach właściwy jest naczelnik urzędu skarbowego ustalony według adresu siedziby agencji morskiej.

W odniesieniu zaś do osób fizycznych proponuje się, aby w przypadku uzyskiwania przez nierezydentów dochodów innych niż dochody z działalności gospodarczej lub dochodów (przychodów) z tytułu wywozu ładunków i pasażerów, przyjęcie kryterium właściwości miejscowej według miejsca pobytu lub miejsca wykonywania czynności przez nierezydenta.

W związku z tym będzie się ustalać właściwych naczelników urzędu skarbowego ze względu na: adres siedziby lub miejsce zamieszkania płatnika, jeżeli płatnik jest osobą fizyczną, w przypadku gdy pobór następuje za pośrednictwem płatnika; miejsce pobytu podatnika, jeżeli pobór podatku następuje bez pośrednictwa płatnika; miejsce wykonywania czynności, z tytułu których uzyskiwany jest przychód, w szczególności ze względu na miejsce świadczenia usług (wykonywania pracy), jeżeli nie można ustalić właściwości w sposób wskazany w dwóch poprzednich przypadkach. W projekcie zmian rozporządzenia określono, że proponowane przepisy mają wejść w życie 1 kwietnia 2005 r.

Bogdan Świąder

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK