| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odsetki od odszkodowań trzeba opodatkować

Odsetki od odszkodowań trzeba opodatkować

Przepisy różnicują podatników, którym wypłacane są odsetki od zasądzonych świadczeń odszkodowawczych. Opodatkowaniu podlega kwota odsetek otrzymanych z tytułu nieterminowej wypłaty jednorazowego odszkodowania. Z fiskusem nie musi rozliczać się poszkodowany, który otrzymał odsetki od renty odszkodowawczej.

Zdaniem eksperta odsetki od renty podlegają zatem zwolnieniu z opodatkowania, chociaż odnotować należy w tym zakresie także poglądy odmienne (np. postanowienie Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z 1 września 2005 r. nr 1435/FO3/415-102/05/MG).

Z wyjaśnień resortu wynika równocześnie, że poszkodowany musi niestety zapłacić podatek od kwoty odsetek zasądzonej wraz z jednorazowym odszkodowaniem. Andrzej Ossowski wskazuje, że milczenie ustawy odnośnie do zwolnienia odsetek od jednorazowego odszkodowania sprawia, iż podlegają one opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.

Zdaniem eksperta trudno jest jednak wskazać racjonalne powody dla istnienia takiego zróżnicowania.

- Brak zwolnienia z podatku odsetek od jednorazowego odszkodowania uznać należy za błąd ustawodawcy, którego naprawienie może nastąpić jednak wyłącznie w drodze nowelizacji ustawy - twierdzi Andrzej Ossowski.

Podobnego zdania jest Marcin Rogalski, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

- O ile stosowana przez Ministerstwo Finansów zasada nieinterpretowania zwolnień podatkowych w sposób rozszerzający jest w pełni zrozumiała, o tyle jej konkretne zastosowanie w interpretacji przepisu art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT jest klasycznym przykładem podejścia skrajnie profiskalnego - mówi Marcin Rogalski.

Ekspert zwraca uwagę, że ściśle gramatyczna wykładnia przepisów wskazuje, że wypłacone podatnikowi odsetki od renty otrzymanej na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia mieszczą się w zakresie zwolnienia podatkowego, zaś odsetki od nieterminowej wypłaty odszkodowania z podobnego tytułu już nie.

- Jednak, wydaje się, że nie taki był w tym przypadku cel ustawodawcy. Nie ma bowiem logicznego wytłumaczenia zróżnicowania prawnopodatkowych skutków wypłaty odsetek od obu świadczeń, których ekonomiczny sens jest zbliżony - ocenia nasz rozmówca.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Opodatkowanie zasądzonych odsetek

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK