| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Krótszy termin na złożenie informacji

Krótszy termin na złożenie informacji

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian dotyczących informacji podatkowych składanych przez krajowe podmioty, na rzecz których świadczą usługi lub wykonują pracę osoby fizyczne niemieszkające w Polsce. Proponuje się krótszy termin do złożenia tych informacji, który został określony do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto świadczenie usług lub wykonywanie pracy.

Zmiany proponowane przez resort dotyczą rozporządzenia ministra finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych (Dz.U. nr 240, poz. 2061 z późn. zm.). Istota zmian tego rozporządzenia opiera się na większej kontroli wykonywania obowiązków podatkowych. Obecnie informację o uzyskanych przez nierezydenta (osobę zagraniczną) wynagrodzeniach sporządza się za cały rok podatkowy i przekazuje do organu podatkowego w terminie trzech miesięcy od zakończenia roku podatkowego.

Powoduje to, że nierezydent będący osobą fizyczną, wykonujący pracę lub świadczący usługi na rzecz podmiotu krajowego, może opuścić Polskę przed dostarczeniem informacji o jego pobycie i uzyskanym wynagrodzeniu do organu podatkowego.

W związku z tym w nowelizacji rozporządzenia proponuje się skrócenie czasu na złożenie informacji do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym nierezydent rozpoczął świadczenie usług (wykonywanie pracy).

Zmianie ulegnie również miejsce składania informacji, którą będzie się przesyłało naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla opodatkowania nierezydentów, gdy obecnie jest to naczelnik właściwy ze względu na adres siedziby albo miejsce zamieszkania podmiotu sporządzającego informację. Konsekwencją tych zmian jest również nowy druk informacji oznaczony jako ORD-W1.

Oprócz tego wprowadza się zmiany dotyczące przekazywanych informacji organom podatkowym właściwym w sprawach podatku od środków transportowych przez organy rejestrujące pojazdy, poprzez ich rozszerzenie o informacje o pojazdach czasowo wycofanych z ruchu oraz o ponownie dopuszczonych do ruchu. Ponadto nakłada się na organy rejestracyjne obowiązek sporządzania i przekazywania w formie elektronicznej właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego comiesięcznych informacji o zarejestrowanych pojazdach.

Bogdan Świąder
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rorbach

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK