| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Cud podatkowy

Cud podatkowy

Dzięki radykalnej reformie podatkowej przeciętne dochody w gospodarstwie domowym mogłyby być wyższe o 4 tys. zł rocznie. Bez obniżenia i uproszczenia podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne nie będzie u nas drugiej Irlandii - wynika z raportu przygotowanego przez fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju i firmę doradczą PricewaterhouseCoopers - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Raport "Jakie podatki mogą nas przybliżyć do cudu gospodarczego?" pokazano w środę w Warszawie. Raport stwierdza, że podatki w naszym kraju są nie tylko wysokie, ale także źle skonstruowane. Jest ich za dużo, przepisy są niejasne, nielogiczne, niesprawiedliwe i często dowolnie interpretowane.


- Nasza 40-proc. górna stawka podatku od dochodów osobistych (PIT) jest co prawda niższa od krańcowych stawek tego podatku stosowanych w wielu krajach starej Unii, my jednak powinniśmy się porównywać z nowymi członkami UE - przekonywała Katarzyna Czarnecka-Żochowska, partner w PwC. - Gonimy kraje starej Unii, musimy się rozwijać szybciej od nich, konkurujemy przy tym z nowymi krajami.


Lepiej jest ze stawką podatku od dochodów dużych firm (CIT). - To niski podatek - 19 proc. I tu jednak porównanie z nowymi krajami Unii nie wypada już tak dobrze - mówiła ekspert PwC. W Bułgarii i na Cyprze stawka CIT to 10 proc. Niższą stawkę niż my mają też Litwa, Łotwa i Rumunia.


Fatalnie wygląda nasz VAT. Podstawowa stawka tego podatku (22 proc.) należy do najwyższych w UE - tłumaczyła Katarzyna Czarnecka-Żochowska.


Bardzo źle wypada Polska także w rankingu uciążliwości systemu podatkowego dla przedsiębiorstw. Zajmujemy w nim 125. miejsce na 178 sklasyfikowanych krajów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK