| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Abolicja tylko na wniosek podatnika

Abolicja tylko na wniosek podatnika

Umorzenie lub zwrot podatku będzie przyznawany pod warunkiem złożenia przez podatnika udokumentowanego wniosku.


ZMIANA PRAWA

Komisja Finansów Publicznych zakończyła wczoraj rozpatrywanie tzw. ustawy abolicyjnej. Posłowie zgłaszali wczoraj poprawki do rządowego projektu ustawy. Najważniejsza z nich, zgłoszona przez Marka Borowskiego (SDPL-NL), zakładała uproszczenie procedury umorzenia zaległego podatku.

Wyjaśnijmy, że zgodnie z projektem rządowym abolicja w przypadku podatników, którzy nie zapłacili podatku w Polsce, ma mieć formę umorzenia zaległości podatkowej wraz z odsetkami (podatnicy, którzy rozliczyli się z fiskusem, mieliby natomiast otrzymać zwrot podatku). Umorzenie ma być przyznawane w drodze decyzji urzędu, na wniosek podatnika. Do wniosku podatnik będzie musiał dołączyć zaległe zeznanie podatkowe oraz oświadczenie o uzyskanych przychodach z pracy i zapłacie podatku za granicą. Zgłoszona poprawka przewidywała natomiast, że umorzenie następowałoby z mocy ustawy, a zatem bez konieczności składania udokumentowanego wniosku.

- Nie można zaakceptować takiej konstrukcji umorzenia. Skąd będzie wiadomo, że ktoś ma zaległość podatkową, bez decyzji, bez zeznań podatkowych? - uzasadniała Elżbieta Chojna-Duch, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Komisja Finansów Publicznych przychyliła się do argumentacji wiceminister i zdecydowaną większością głosów odrzuciła poprawkę.

Posłowie przyjęli natomiast poprawkę PiS wydłużającą do dwóch miesięcy termin złożenia wniosku o umorzenie lub zwrot podatku. Projekt przewidywał, że wniosek należy złożyć w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy.

Ważne!

Do wniosku o umorzenie lub zwrot podatku trzeba będzie dołączyć zaległe zeznanie podatkowe oraz oświadczenie o uzyskanych przychodach z pracy i zapłacie podatku za granicą

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK