| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dokonując przedpłaty za produkty rolne będzie można odliczyć podatek

Dokonując przedpłaty za produkty rolne będzie można odliczyć podatek

Podatnik dokonujący przedpłaty za nabywane produkty rolne odliczy VAT, jeżeli na fakturze wpisze dane indentyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.


ZMIANA PRAWA

Senat przyjął nowelizację ustawy o VAT dotyczącą rozliczeń podatników z rolnikami ryczałtowymi. Nowelizacja likwiduje nierówność w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przez podatników - nabywców produktów rolnych. W świetle obowiązujących przepisów, prawa do odliczenia pozbawieni są podatnicy, którzy dokonali przedpłaty za nabywane produkty przed wystawieniem faktury VAT RR. Nie mogą oni bowiem spełnić jednego z warunków dokonania odliczenia, jakim jest podanie w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty numeru i daty wystawienia faktury potwierdzającej zakup produktów rolnych. Rozwiązanie to zostało uznane za niezgodne z konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 22 maja 2007 r. (SK 36/06).

Zakwestionowane przez Trybunał przepisy dotyczyły poprzedniej ustawy o VAT, jednak analogiczne rozwiązanie funkcjonuje na gruncie obowiązującej ustawy. Nowelizacja likwiduje istniejącą nierówność i pozwala na skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego podatnikom niezależnie od tego, czy dokonają zapłaty przed lub po wystawieniu faktury. Zgodnie z przyjętą ustawą podatnik dokonujący przedpłaty odliczy VAT naliczony, jeżeli na wystawionej fakturze VAT RR potwierdzającej zakup produktów rolnych poda dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK