| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Abonament RTV w kosztach

Abonament RTV w kosztach

Obecnie w Sejmie trwają prace nad projektem nowej ustawy o opłatach abonamentowych, która ma wprowadzić zasady opłacania abonamentu od posiadanych odbiorników radiowo-telewizyjnych. Opłaty te dla niektórych przedsiębiorców mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, więc ich opłacanie faktycznie pomniejszy dochód do opodatkowania.

Opłaty abonamentowe są określane jako świadczenia na cel publiczny i są one przeznaczone wyłącznie na realizację przez nadawców publicznych zadań wynikających z konieczności realizacji swoich zadań statutowych. Pozwala to uznać opłatę abonamentową za przymusowe, bezzwrotne świadczenie publicznoprawne, służące realizacji konstytucyjnych zadań państwa.

Jest więc ono rodzajem daniny publicznej, którą od pozostałych danin wskazanych w art. 217 Konstytucji RP odróżnia celowy charakter, jednak nie stanowi ona dochodów państwa o charakterze ściśle budżetowym, a więc nie wchodzi do budżetu państwa. Uznanie, że danina publicznoprawna, jaką jest opłata abonamentowa, stanowi dochód celowy pozabudżetowy, pozwala stwierdzić, że tak jak podatki powinna być uchwalana w drodze ustawy i podobnie traktowana.

Także przedsiębiorca, który w lokalu stanowiącym jego miejsce prowadzenia działalności gospodarczej używa swojego odbiornika RTV, ma obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych. Jednak to, czy te obowiązkowe opłaty będą stanowiły koszt uzyskania przychodów, uzależnione będzie od ogólnej definicji kosztów, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wydatków wymienionych w ustawie jako kosztów nie stanowiące.

Bez wątpienia opłaty mogą stanowić koszt uzyskania w sklepach, w których puszczana jest muzyka z radia lub telewizji, w celu stworzenia miłej atmosfery, która przyciągnie w przyszłości do tego sklepu klientów. Trudno by się natomiast doszukać takiego związku u przedsiębiorcy prowadzącego warsztat samochodowy.

Dla podatników, którzy mogą zaliczyć do kosztów opłaty abonamentowe, ich wzrost będzie skutkował zmniejszeniem dochodu do opodatkowania, a dla pozostałych będą stanowiły, niestety, wydatki finansowane „z własnej kieszeni”.

Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK