| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Płatnicy VAT wiedzą wcześniej o terminie obowiązywania zwolnienia z kas

Płatnicy VAT wiedzą wcześniej o terminie obowiązywania zwolnienia z kas

Trzy pytania do dr. Janusz Kochanowskiego, rzecznika praw obywatelskich, na temat rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych.


Czy minister finansów nie powinien dokonywać zmian w tak ważnym dla podatników rozporządzeniu jak rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych z większym wyprzedzeniem?

- Rozporządzenie ministra finansów z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 28 grudnia 2007 r.) było poprzedzone rozporządzeniem ministra finansów z 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 116, poz. 804). Rozporządzenie to zostało wydane na podstawie art. 111 ust. 7 pkt 1 i 3 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 111 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Minister właściwy ds. finansów publicznych może jednak w drodze rozporządzenia zwolnić niektóre grupy podatników z tego obowiązku. Na tej podstawie co pół roku resort finansów wydaje nowe rozporządzenie wskazujące zwolnienia w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej, ale także termin i warunki jej instalacji. Obecne rozporządzenie z 1 stycznia 2008 r. w sprawie kas rejestrujących zawiera zwolnienia ważne tylko do końca czerwca 2008 r. Nowy projekt rozporządzenia jest w trakcie prac w Ministerstwie Finansów.

Czy jednak taki tryb, w którym podatnik z dnia na dzień musi dostosować swoją działalność w zakresie rejestracyjnym dla celów VAT, nie godzi w jego prawa?

- Jeśli chodzi o zbyt krótki termin wejścia w życie rozporządzenia, to zgodnie z par. 2 zwalnia się do 30 czerwca 2008 r. z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Tym samym płatnicy podatku wcześniej wiedzą o terminie, do jakiego obowiązują zwolnienia. W związku z tym, iż nie jest zmieniana ustawa, zasady opodatkowania pozostają takie same.

Czy regulacje dotyczące kas fiskalnych są częstym przedmiotem skarg obywateli do Biura RPO?

- Skargi, które wpływają do rzecznika w sprawie kas rejestrujących, głownie dotyczą poszczególnych grup zawodowych (np. problem kas fiskalnych u taksówkarzy), które w danym momencie podlegają temu obowiązkowi podatkowemu. Biuro RPO nie prowadzi ewidencji spraw ze względu na tę problematykę.

Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich

Rozmawiała Aleksandra Tarka

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK