| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gmina podatnikiem VAT

Gmina podatnikiem VAT

Oddawanie nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste następuje na podstawie umowy zawieranej w formie aktu notarialnego między gminą (lub Skarbem Państwa) a użytkownikiem wieczystym. Gmina lub Skarb Państwa, przekazując grunt w użytkowanie wieczyste, występują jako strony umowy cywilnoprawnej, co oznacza, że działają jako podatnicy VAT.

Tym samym – jak podkreślono w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów – oddanie gruntu
w użytkowanie wieczyste jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

W piśmie jednocześnie wyjaśniono, że oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie jest dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. W takim przypadku nie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem, czyli gruntem, jak właściciel. Mimo że uprawnienia użytkownika wieczystego zostały określone w przepisach kodeksu cywilnego jako bardzo zbliżone do uprawnień właścicielskich, to jednak przy oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste nie dochodzi do przeniesienia prawa własności.

Właścicielem gruntu cały czas pozostaje gmina (lub Skarb Państwa). Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu, a jednocześnie nie uznaje się jej za dostawę towarów, to zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT jest to świadczenie usług.

Zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, w związku z oddawaniem nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste od użytkowników wieczystych pobierane są określone opłaty. W przypadku użytkowania wieczystego podstawę opodatkowania stanowią zatem te opłaty. W ministerialnych wyjaśnieniach odniesiono się do kwestii, czy VAT należy doliczyć do opłat za użytkowanie wieczyste, czy też jest on już zawarty w opłatach. W piśmie ministerstwa stwierdzono, że kwestii tych nie regulują przepisy podatkowe. Jak podkreślono, stanowiącą podstawę opodatkowania kwotę należną z tytułu sprzedaży ustalają strony zawartej umowy.

Jeśli ustalenie wysokości tej kwoty regulują przepisy niepodatkowe, możliwość dokonania zmiany kwoty należnej powinna następować jedynie na podstawie tych uregulowań – również po wprowadzeniu opodatkowania danej czynności VAT – stwierdziło Ministerstwo Finansów (pismo nr PP1-811-1868/BM616233/2004/EF).

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Gyongyver Takats

Doktor nauk ekonomicznych SGH, redaktor naczelna Biuletynu głównego księgowego, kandydat na biegłego rewidenta z praktyką w biurze rachunkowym i firmie audytorskiej. Właścicielka biura rachunkowego. Specjalistka w tematyce międzynarodowej sprawozdawczości finansowej legitymująca się dyplomem wydanym przez ACCA. Autorka ponad 100 artykułów poradniczych z zakresu rachunkowości, trener i wykładowca.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK