| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Łatwiej będzie tworzyć skład celny

Łatwiej będzie tworzyć skład celny

Pozwolenie na prowadzenie składu celnego będzie wydawał naczelnik urzędu celnego. Zmiana ta uprości postępowanie.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów opracowało projekt nowelizacji ustawy Prawo celne. Projektowane zmiany są nakierowane przede wszystkim na wprowadzenie uproszczeń i ułatwień w obrocie towarami z państwami trzecimi. Ustawa przewiduje m.in. zmiany w zakresie procedury unieważnienia zgłoszenia celnego, która dostosowuje tę instytucję do przyjętej w przepisach prawa celnego konstrukcji bezdecyzyjnego załatwiania spraw związanych z objęciem towaru procedurą celną. W przypadku elektronicznego zgłoszenia celnego jego obsługa dokonywana jest poprzez wymianę elektronicznych komunikatów informujących o etapie postępowania ze zgłoszeniem celnym, w tym m.in. komunikat informujący o unieważnieniu zgłoszenia celnego. Dostarczenie takiego komunikatu podmiotowi równoznaczne będzie z unieważnieniem zgłoszenia celnego. Rozwiązanie to dotyczyć będzie wyłącznie unieważnienia zgłoszenia celnego na wniosek osoby zainteresowanej. Unieważnienie dokonywane z urzędu, jak też odmowa unieważnienia zgłoszenia będą załatwiane przez organ celny w drodze decyzji administracyjnej.

Zaproponowano także nowelizację przepisów dotyczących właściwości organów celnych w sprawach związanych z udzielaniem pozwoleń na prowadzenie składu celnego. Zmiana przenosi upoważnienie do wydawania rozstrzygnięć w tej materii z dyrektorów izb celnych na naczelników urzędów celnych. Zmiana spowoduje skrócenie terminu rozpatrzenia wniosku. W zakresie stosowania procedury składu celnego pozwoli natomiast na odstąpienie od ubiegania się o odrębne pozwolenie na stosowanie procedury składu celnego w przypadku korzystania z procedury w prywatnych składach celnych oraz w publicznych składach celnych, w sytuacji gdy prowadzący skład celny będzie jednocześnie korzystającym z procedury składu celnego.

Nowelizacja uchyla przepis regulujący normy ilościowe przywożonego paliwa zwolnionego z należności celnych. Ograniczenia w tym zakresie zniesione zostały dyrektywą Rady z 20 grudnia 2007 r. 2007/74/WE, w związku z tym powstała konieczność dostosowania krajowych przepisów do regulacji wspólnotowych. Ustawa wprowadza także delegację dla ministra finansów, która pozwoli na uregulowanie w prawie krajowym, wzorem innych państw członkowskich, rozwiązań prawnych związanych z przemieszczeniem na terenie kraju towarów objętych uprzywilejowanym traktowaniem taryfowym ze względu na ich końcowe przeznaczenie.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Więcej: www.mf.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK