| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pożyczki wyceniane po cenie rynkowej

Pożyczki wyceniane po cenie rynkowej

Udzielone pożyczki zaliczone do krótkoterminowych aktywów finansowych będą wyceniane według ceny rynkowej lub innej wartości godziwej.


NOWE PRAWO

Od 1 styczna 2009 r. zacznie obowiązywać przepis ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.), zgodnie z którym należności i udzielone pożyczki zaliczone do aktywów finansowych będą mogły być wyceniane według skorygowanej ceny nabycia. Natomiast jeżeli jednostka przeznacza te składniki majątku do sprzedaży w okresie do trzech miesięcy, to wartość będzie ustalana według ceny rynkowej lub inaczej określonej wartości godziwej. Dotychczas należności i udzielone pożyczki były wyceniane w kwocie wymagającej zapłaty z zachowaniem zasady ostrożności.

Jak twierdzi Grażyna Bamber, biegły rewident współpracujący z biurem POL-TAX, należności i udzielone pożyczki spełniają warunki określone w art. 3 ust. 1 pkt 23 ustawy o rachunkowości dla instrumentów finansowych. W konsekwencji można zastosować do nich zasady wyceny określone rozporządzeniem ministra finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczególnych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych.

- Wybór metody wyceny należy określić w dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości i obowiązuje od początku roku obrotowego - twierdzi nasza rozmówczyni.

Według Grażyny Bamber zaliczenie należności i udzielonych pożyczek do aktywów finansowych i zmiana sposobu ich wyceny zgodnie ze znowelizowaną ustawą może mieć zastosowanie w przypadku, gdy jednostka decyduje się na ich odsprzedaż za określoną cenę np. faktorowi i sama nie zajmuje się ich dochodzeniem, bądź ze względu na płynność finansową. Ekspert uważa, że zmiana zasad wyceny w tym przypadku może być korzystna dla jednostki, która ma bardzo rozdrobnionych odbiorców lub wymuszone przez nich wydłużone terminy płatności.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK