| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Szykują się poważne zmiany w PIT

Szykują się poważne zmiany w PIT

Rządowy projekt zmian w PIT zakłada likwidację ulgi meldunkowej i modyfikację ulgi na dzieci oraz możliwość odliczania zagranicznych składek ubezpieczeniowych.

Dla osób zarabiających za granicą projekt przewiduje zwolnienie z PIT przychodów do wysokości 30 proc. diet przysługujących za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy oraz z innego tytułu. Po przyjęciu propozycji, ze zwolnienia korzystać będą nie tylko osoby pozostające w stosunku pracy (tak, jak dotychczas), ale także osoby uzyskujące przychody ze stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy.

Modyfikacji podlegały będą zasady dotyczące łącznego opodatkowania dochodów małżonków, poprzez równe traktowanie małżonków mających miejsce zamieszkania w innym państwie członkowskim UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podobnie owdowiali małżonkowie będący nierezydentami skorzystają z preferencji w postaci wspólnego rozliczenia dochodów. O łączne opodatkowanie dochodów będzie mógł złożyć wniosek także nierezydent, którego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego oraz nierezydent, którego małżonek zmarł po zakończeniu roku podatkowego, za które jest składane zeznanie podatkowe, ale przed jego złożeniem.

1 grudnia 2008 r. od tego dnia mają wejść w życie zmiany pozwalające odliczać zagraniczne składki emerytalno-rentowe i zdrowotne

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Więcej: www.mf.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK