| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przekazana nagroda bez podatku

Przekazana nagroda bez podatku

Od części nagrody za wybitne osiągnięcia, którą podatnik przekaże na pożytek publiczny, nie będzie pobierany podatek dochodowy.


ZMIANA PRAWA

Opublikowano projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów). Dotyczy on nagród za wybitne osiągnięcia z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz z tytułu działalności na rzecz praw człowieka, w części przekazanej przez podatnika dla instytucji realizującej cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Aby zaniechano poboru PIT, należy m.in. udokumentować przekazanie nagrody dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanej instytucji, a przy nagrodzie innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynikać będzie wartość przekazanej nagrody. Konieczne będzie też oświadczenie obdarowanej instytucji o jej przyjęciu. Rozporządzenie miałoby zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych w 2008 roku. Proponowane rozwiązanie jest tymczasowe, gdyż w projektowanej nowelizacji ustawy o PIT do zwolnień zawartych w art. 21 wprowadza się zwolnienie z opodatkowania przedmiotowych nagród.

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Więcej: www.mf.gov.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK