| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niższe odsetki za szybką spłatę zaległości podatkowych

Niższe odsetki za szybką spłatę zaległości podatkowych

Podatnik, który spłaci zaległości podatkowe w ciągu siedmiu dni od złożenia korekty deklaracji, zapłaci niższe odsetki za zwłokę - proponuje Komisja Przyjazne Państwo.


ZMIANA PRAWA

Komisja Przyjazne Państwo zdecydowała o skierowaniu do marszałka Sejmu kolejnego projektu zmian w Ordynacji podatkowej. Celem nowelizacji jest złagodzenie sytuacji podatnika, który zdecyduje się na dobrowolną spłatę zaległości podatkowej. Obecnie, niezależnie od tego, czy podatnik samodzielnie spłaca dług wobec fiskusa, czy też płaci zaległość podatkową na podstawie otrzymanej decyzji, obciążany jest odsetkami za zwłokę w takiej samej wysokości. Komisja Przyjazne Państwo proponuje, aby podatnicy, którzy są gotowi zapłacić zaległość podatkową dobrowolnie, płacili odsetki za zwłokę obniżone do wysokości 3/4 dzisiejszej stawki.

Preferencja miałaby zastosowanie w przypadku złożenia przez podatnika prawnie skutecznej deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i uiszczenia zaległości w całości lub w części w terminie siedmiu dni od złożenia korekty.

Komisja rozpatrzyła także projekt zmiany w ustawach o podatkach dochodowych.

Nowelizacja zakłada uregulowanie definicji wartości początkowej przedmiotu leasingu w razie zawarcia kolejnej umowy. W tym przypadku wartość przedmiotu umowy miałby odpowiadać jego wartości rynkowej. Zdaniem Komisji należy uwzględniać realną utratę wartości wynikającą z długości okresu, w jakim przedmiot leasingu był wcześniej używany.

Projekt ma zostać w przyszłym tygodniu skierowany do Sejmu.

Ważne!

Odsetki za zwłokę w spłacie zaległości podatkowych wynoszą 15 proc.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK