| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Miejsce parkingowe z 22-proc. VAT

Miejsce parkingowe z 22-proc. VAT

Sprzedaż mieszkania z podziemnym miejscem parkingowym lub garażem opodatkowana jest 22-proc. stawką VAT.


INTERPELACJA

W świetle obowiązujących przepisów ustawy o VAT nie jest możliwe stosowanie obniżonej 7-proc. stawki VAT do garaży lub miejsc postojowych sprzedawanych razem z lokalem mieszkalnym. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 2653) poinformowało, że w tym zakresie w dalszym ciągu aktualne jest stanowisko resortu wynikające z urzędowej wykładni przepisów prawa podatkowego przedstawionej w piśmie z 26 lipca 2002 r. (nr PP1-811/705/2002/JW/953). Z pisma tego wynika, że dostawa garaży i miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym (przy zastosowaniu różnych form prawnych, m.in. w wyniku sprzedaży ułamkowej części płyty garażowej ze wskazaniem miejsca parkowania) podlega opodatkowaniu podstawową 22-proc. stawką VAT. Preferencyjna 7-proc. stawka podatku ma natomiast zastosowanie w przypadku dostawy całego budynku stanowiącego obiekt budownictwa mieszkaniowego.

Resort poinformował, że interpretacja została wydana na gruncie poprzednio obowiązującej ustawy o VAT, jednak konstrukcje prawne dotyczące wyłączenia lokali ze stawki 7 proc. w obecnej ustawie zostały powtórzone. Ministerstwo podkreśliło, że obniżoną stawkę podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Ważne!

Przez budownictwo społeczne rozumie się m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK