| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy będzie na stałe obniżony VAT w budownictwie i na pieluchy?

Czy będzie na stałe obniżony VAT w budownictwie i na pieluchy?

Komisja Europejska zaproponowała zmiany w tzw. dyrektywie VAT-owskiej, dopuszczając m.in. możliwość stosowania przez kraje członkowskie obniżonej stawki VAT na całe, a nie tylko jak dotąd społeczne, budownictwo oraz na pieluchy.


KE zaproponowała też, by materiały medyczne dla osób niepełnosprawnych objęte zredukowanym VAT-em rozszerzyć o wszystkie urządzenia i aparaty do użytku osobistego niepełnosprawnych, w tym np. specjalne przystosowane samochody.


W obowiązującej unijnej legislacji tylko książki drukowane mogą korzystać ze zredukowanej stawki VAT. KE zaproponowała, by od 2010 rozszerzyć ten przywilej także na książki audio i video. Ale uwaga, chodzi o płyty CD i CD-ROM, które zawierają tę samą treść co drukowane książki. Nie ma mowy, by zredukowanym VAT-em objąć np. gry komputerowe - zaznaczyła KE.


"Przewidujemy porozumienie w sprawie naszych propozycji najwcześniej w lutym, marcu przyszłego roku"


Teoretycznie unijny system jest prosty: kraje członkowskie stosują stawkę podstawową VAT nie mniejszą niż 15 proc. (w Polsce 22 proc.). W ściśle określonych przypadkach mają prawo do stawki zredukowanej, nie mniejszej niż 5 proc. (w Polsce 7 proc.).


W rzeczywistości jednak ten system się komplikuje, gdyż liczne kraje, ku niezadowoleniu innych, wywalczyły sobie z biegiem lat (np. w traktatach akcesyjnych) prawo do czasowego lub bezterminowego stosowania obniżonych stawek w priorytetowych dla siebie dziedzinach i przy każdej okazji zażarcie walczą o ich zachowanie. I tak na przykład 11 krajów już teraz stosuje stawkę zredukowaną w usługach gastronomicznych (np. Polska), podczas gdy 16 pozostałym tego nie wolno. Podobnie jest w usługach o dużym nakładzie pracy ręcznej.


Poniedziałkowe propozycje KE idą więc w stronę umożliwienia korzystania z wyjątków wszystkim, którzy sobie tego życzą.


"Przewidujemy porozumienie w sprawie naszych propozycji najwcześniej w lutym, marcu przyszłego roku - powiedziała PAP rzeczniczka Kovasca Maria Assimakopoulu.

 

 

Źródło: PAP

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK