| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy będzie na stałe obniżony VAT w budownictwie i na pieluchy?

Czy będzie na stałe obniżony VAT w budownictwie i na pieluchy?

Komisja Europejska zaproponowała zmiany w tzw. dyrektywie VAT-owskiej, dopuszczając m.in. możliwość stosowania przez kraje członkowskie obniżonej stawki VAT na całe, a nie tylko jak dotąd społeczne, budownictwo oraz na pieluchy.


KE zaproponowała też, by materiały medyczne dla osób niepełnosprawnych objęte zredukowanym VAT-em rozszerzyć o wszystkie urządzenia i aparaty do użytku osobistego niepełnosprawnych, w tym np. specjalne przystosowane samochody.


W obowiązującej unijnej legislacji tylko książki drukowane mogą korzystać ze zredukowanej stawki VAT. KE zaproponowała, by od 2010 rozszerzyć ten przywilej także na książki audio i video. Ale uwaga, chodzi o płyty CD i CD-ROM, które zawierają tę samą treść co drukowane książki. Nie ma mowy, by zredukowanym VAT-em objąć np. gry komputerowe - zaznaczyła KE.


"Przewidujemy porozumienie w sprawie naszych propozycji najwcześniej w lutym, marcu przyszłego roku"


Teoretycznie unijny system jest prosty: kraje członkowskie stosują stawkę podstawową VAT nie mniejszą niż 15 proc. (w Polsce 22 proc.). W ściśle określonych przypadkach mają prawo do stawki zredukowanej, nie mniejszej niż 5 proc. (w Polsce 7 proc.).


W rzeczywistości jednak ten system się komplikuje, gdyż liczne kraje, ku niezadowoleniu innych, wywalczyły sobie z biegiem lat (np. w traktatach akcesyjnych) prawo do czasowego lub bezterminowego stosowania obniżonych stawek w priorytetowych dla siebie dziedzinach i przy każdej okazji zażarcie walczą o ich zachowanie. I tak na przykład 11 krajów już teraz stosuje stawkę zredukowaną w usługach gastronomicznych (np. Polska), podczas gdy 16 pozostałym tego nie wolno. Podobnie jest w usługach o dużym nakładzie pracy ręcznej.


Poniedziałkowe propozycje KE idą więc w stronę umożliwienia korzystania z wyjątków wszystkim, którzy sobie tego życzą.


"Przewidujemy porozumienie w sprawie naszych propozycji najwcześniej w lutym, marcu przyszłego roku - powiedziała PAP rzeczniczka Kovasca Maria Assimakopoulu.

 

 

Źródło: PAP

 

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »