REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Warto być „eko” – dostępne formy wsparcia działań przyjaznych dla środowiska

Ulgi podatkowe dla właścicieli eko-aut, taryfy gwarantowane, premie dla producentów energii elektrycznej oraz dotacje do rolnictwa ekologicznego. To tylko niektóre ze zniżek przewidzianych w Polsce, by zachęcić do inicjatyw proekologicznych.

Doradcy podatkowi będą współpracować z BCC dla dobra przedsiębiorców

23 kwietnia br. w Pałacu Lubomirskich odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy między Bussines Centre Club i Krajową Izbą Doradców Podatkowych. Strony wyrażają wolę podjęcia wspólnych działań, które mogłyby wpłynąć pozytywnie na rozwój przedsiębiorczości oraz zawodu doradcy podatkowego, jako zawodu zaufania publicznego w Polsce.

Podatek "denny" nie powinien obciążyć zwykłych użytkowników wód

Opłaty związane z tzw. podatkiem dennym nie są wygórowane i nie powinny stanowić realnego obciążenia dla przedsiębiorców i zwykłych użytkowników wód - zapewnił 18 kwietnia 2018 r. w Giżycku na Mazurach prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Dotacje i ulga w PIT na termomodernizację i wymianę pieców

Gospodarstwa domowe o dochodach do 1,6 tys. zł na osobę miesięcznie otrzymają dotacje z NFOŚiGW na termomodernizację i wymianę pieców grzewczych - zapowiedział szef MŚ Henryk Kowalczyk. Dodał, że powyżej tego progu będzie "ulga wliczona w PIT".

Podatek (i fundusz) solidarnościowy dla niepełnosprawnych

20 kwietnia 2018 r. premier Mateusz Morawiecki zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu dla osób niepełnosprawnych, który byłby zasilany z dodatkowego opodatkowania osób najlepiej zarabiających. Plan zmian ma zostać zaproponowany do połowy maja br.

Inwestorzy nie są pewni jak rozliczać podatek od kryptowalut

Stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące rozliczania dochodów z kryptowalut wzbudziło wiele kontrowersji. Tuż przed ostatecznym terminem złożenia PIT-ów wątpliwości dotyczą przede wszystkim konieczności wysyłania przy każdej transakcji formularza podatku od czynności cywilnoprawnych. Problemem jest także wykazanie kosztu uzyskania przychodu, czyli zainwestowanej kwoty.

Karuzela podatkowa z udziałem "znikających podatników"

Prokuratura Krajowa poinformowała 19 kwietnia 2018 r. o zatrzymaniu 13 osób podejrzanych o udział międzynarodowej grupie przestępczej osiągającej korzyści z przestępstw związanych z importem folii stretch. Wśród zatrzymanych jest m.in. właściciel biura rachunkowego, biegły sądowy i policjant. Ujawnione przestępstwa polegały na wprowadzaniu do obrotu w Polsce folii stretch bez uiszczenia VAT, co następowało za pośrednictwem zorganizowanej sieci spółek, tzw. „znikających podatników”.

9% CIT i "mały ZUS" poprawią rentowność MSP

Zarówno obniżony CIT dla MSP, jak i mały ZUS są rozwiązaniami inwestycyjnymi. Pozytywne konsekwencje w budżecie firm będą niemal natychmiastowe. Dzięki tym rozwiązaniom w Polsce będzie zakładanych jeszcze więcej firm, i będą się one szybciej rozwijać - powiedziała PAP szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.

Ochrona właścicieli, zarządów i księgowych firm przed ryzykiem podatkowym – konferencja ISP

Instytut Studiów Podatkowych oraz Risk Partner Sp. z o.o. zapraszają na konferencję z okazji 13-lecia istnienia na rynku unikatowego ubezpieczenia podatkowego Allianz Podatnik, która odbędzie się w dniu 10 maja 2018 r. w Katowicach. Patronat medialny nad konferencją objął portal infor.pl.

Skarga pauliańska dostępna także dla fiskusa - wyrok TK

18 kwietnia 2018 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł zgodność z art. 2 Konstytucji RP możliwości dochodzenia należności podatkowych (i innych należności publicznoprawnych) w ramach przewidzianej w prawie cywilnym tzw. skargi pauliańskiej. Wniosek do TK w tej sprawie złożył Rzecznik Praw Obywatelskich, który zakwestionował stosowanie - w drodze analogii - regulacji cywilnoprawnej, jaką jest skarga pauliańska, do dochodzenia należności publicznoprawnych, w tym zobowiązań podatkowych.

Wycofanie znaku towarowego ze spółki osobowej (rebranding) - informacja Szefa KAS

18 kwietnia 2018 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej poinformował o pewnych wątpliwych podatkowo sytuacjach dot. wycofania znaku towarowego z działalności spółki osobowej w ramach rebrandingu. Zdaniem Szefa KAS tego typu stany faktyczne lub zdarzenie przyszłe wskazywane we wnioskach o udzielenie indywidualnych interpretacji podatkowych mogą skutkować zastosowaniem przepisów o przeciwdziałaniu unikaniu opodatkowania.

Część danych podatkowych największych firm zostanie opublikowana do końca kwietnia

Do końca kwietnia Ministerstwo Finansów opublikuje część danych podatkowych największych firm - poinformował Paweł Jurek z biura prasowego resortu finansów. Eksperci ostrzegają przed pochopną ich interpretacją. Podkreślają, że niski CIT nie oznacza unikania opodatkowania.

Niższy CIT dla małych i średnich przedsiębiorców od 1 stycznia 2019 r.

Zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego niższy podatek CIT dla małych i średnich przedsiębiorców mógłby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. - ocenił wiceminister finansów Paweł Gruza. Stawka podatku CIT miałaby zostać obniżona do 9 proc.

W 2018 roku wzrośnie kwota wolna od podatku (PIT)

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział 17 kwietnia 2018 r. dalsze podniesienie w bieżącym roku kwoty wolnej od podatku. Poinformował również, że zapowiedziana obniżka podatku CIT do 9 proc. obejmie 90 proc. firm, a koszt programu wyprawek szkolnych oszacował na ok. 1,4 mld zł.

Będą zmiany stawek VAT dla niektórych towarów

Nie ma koncepcji ograniczenia stosowania obniżonych stawek VAT, resort finansów analizuje zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT wraz ze zwiększeniem liczby towarów opodatkowanych niższymi stawkami - poinformował PAP wiceminister finansów Paweł Gruza. Ponadto zdaniem ministra Gruzy ustawę o CIT trzeba napisać od nowa.

Obniżenie CIT do 9 proc. i niższy ZUS dla małych i średnich firm

Premier Mateusz Morawiecki zaproponował, że CIT spadnie dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc. - byłby to najniższy poziom w UE. Ponadto przedsiębiorcy, których przychody nie są wyższe od 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia będą płacić niższy ZUS.

Doradcy podatkowi będą współpracować z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w dniu 11 kwietnia odbyło się spotkanie rzecznika praw obywatelskich z prof. dr hab. Adamem Mariańskim, Przewodniczącym Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz Wiceprzewodniczącym KRDP Radomirem Szarańcem, poświęcone nakreśleniu ram współpracy w zakresie zapewnienia należytej jakości prawa podatkowego, ochrony praw podatników i przeciwdziałaniu ich naruszania.

Kolejne zmiany w PIT i CIT w 2018 roku - trwają prace w Sejmie

Wszystkie wygrane na automatach będą zwolnione z PIT, będą zmiany w kosztach amortyzacji w przypadku firm nabytych w drodze spadku lub darowizny, a ulga podatkowa dla twórców zostanie rozszerzona o kolejne zawody twórcze - to proponowane przez rząd zmiany w ustawach o podatkach dochodowych, których pierwsze czytanie odbyło się 12 kwietnia 2018 r. w Sejmie.

Dziecko z polskim obywatelstwem ma prawo do 500+

Na dziecko, które ma polskie obywatelstwo przysługuje świadczenie wychowawcze z programu "Rodzina 500 plus" - orzekł 12 kwietnia 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, w sprawie dotyczącej obywatelki Ukrainy, której w gminie odmówiono takiego świadczenia. Wyrok nie jest prawomocny.

Wyniki I etapu konkursu Księgowi Przyszłości

Zakończył się test kwalifikacyjny do III edycji konkursu Księgowi Przyszłości. Do konkursu zapisało się 606 drużyn, z czego 516 przystąpiło do I etapu konkursu w terminie. 491 drużyn pomyślnie przeszło test wstępny i zakwalifikowało się do II etapu konkursu. Patronem medialnym konkursu jest Infor.

Doradcy podatkowi chcą bronić praw podatników współpracując z NIK

Krajowa Rada Doradców Podatkowych podpisała porozumienie z Najwyższą Izbą Kontroli. Mając na celu obronę praw podatnika, pomoże jej m.in. w kontrolowaniu organów skarbowych w poszanowaniu praw przedsiębiorców podczas kontroli.

Wnioski grupowe o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych

Ministerstwo Finansów chce w najnowszej nowelizacji Ordynacji podatkowej wprowadzić tzw. wnioski grupowe o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych. Wnioski grupowe byłyby obowiązkowe w przypadku gdy stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe obejmują podmioty powiązane. Ma to sprzyjać ograniczeniu nadużyć związanych z wykorzystywaniem indywidualnych interpretacji podatkowych przez grupy podatników, w tym przez podatkowe grupy kapitałowe. Obowiązkowy wniosek grupowy ma dotyczyć również opinii zabezpieczających.

Podatek od słodkich napojów

Nowy podatek od słodkich napojów wszedł w życie 6 kwietnia 2018 r. w Wielkiej Brytanii. Jego celem jest ograniczenie spożywania cukru przez najmłodszych i zmniejszenie otyłości wśród dzieci.

Efektywny STIR

STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) umożliwia wymianę informacji między systemem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS) i zapobiega wyłudzeniom skarbowym, których najczęściej dokonują zorganizowane grupy przestępcze. Przykładem jego sprawnego działania jest szybka identyfikacja nowo założonego rachunku bankowego i zatrzymanie kwoty ok. 350 tys. euro. Monitoring STIR obejmuje obecnie ponad 5,6 mln rachunków podmiotów kwalifikowanych (czyli innych niż rachunki osób fizycznych, służące do celów prywatnych).

Konieczna jest diametralna zmiana systemu podatkowego

Pod względem prawnego i instytucjonalnego otoczenia biznesu jest jeszcze wiele do nadrobienia. Należy przede wszystkim naprawić system podatkowy, uczynić go prostym, logicznym i zrozumiałym. Niezbędne jest napisane szeregu ustaw podatkowych na nowo i obniżenie pozapłacowych kosztów pracy.

Kasy fiskalne on-line - rząd przyjął projekt ustawy

5 kwietnia 2018 r. Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz prawa o miarach, umożliwiającym wprowadzenie kas fiskalnych on-line. Projekt przewiduje stopniowe wycofywanie dotychczasowych kas fiskalnych, z elektronicznym i papierowym zapisem kopii.

Sprzedaż i zamiana kryptowalut - skutki podatkowe w PIT, VAT i PCC

Ministerstwo Finansów przygotowało zestawienie skutków podatkowych obrotu kryptowalutami w podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwłaszcza w kwietniu warto podkreślić, że przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut takich jak bitcoin, litecoin czy ether trzeba wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.

Obniżenie stawek VAT od 1 lipca 2018 r. - projekt ustawy

Obniżenie od 1 lipca 2018 r. stawek VAT do 22 proc. i 7 proc. - takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy przygotowany przez Nowoczesną. Projekt zostanie złożony w 4 kwietnia w Sejmie - poinformowali na konferencji prasowej posłowie Jerzy Meysztowicz i Marek Sowa.

Stawka 8,5% CIT dla firm inwestujących w najem nieruchomości (FINN)

Ministerstwo Finansów w II kwartale 2018 r. przedstawi Radzie Ministrów projekt ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości (FINN). Polskie spółki FINN będą odpowiednikiem istniejących w innych systemach prawnych spółek typu REIT (Real Estate Investment Trust). Spółki FINN płaciłyby CIT wg stawki 8,5%. Ponadto spółki te miałyby odroczony obowiązek podatkowy w CIT z tytułu uzyskanych dochodów m.in. z najmu nieruchomości mieszkalnych oraz ze zbycia takich nieruchomości – do czasu wydatkowania ich równowartości na wypłatę dywidendy na rzecz inwestorów (akcjonariuszy).

Podatkowe aspekty działalności gospodarczej w 2018 r. – ryzyka prawne, karnoskarbowe i karne

16 kwietnia 2018 r. w Warszawie rozpoczyna się ogólnopolski cykl otwartych konferencji i konsultacji ekspertów Instytutu Studiów Podatkowych „Podatkowe aspekty działalności gospodarczej w 2018 r. – ryzyka prawne, karnoskarbowe i karne”. Kolejne konferencje odbędą się we Wrocławiu, Szczecinie, Krakowie i Sopocie. Portal infor.pl objął patronat nad tym Cyklem.

Nie będzie likwidacji faktur papierowych

Ministerstwo Finansów ani Ministerstwo Cyfryzacji nie prowadzą prac nad likwidacją papierowych faktur. Likwidacja możliwości posługiwania się papierowymi fakturami naruszałaby przepisy unijnej dyrektywy 2006/112/WE dotyczącej VAT. Takiej odpowiedzi udzielił 23 marca 2018 r. Minister Finansów na interpelację poselską.

Instytucja Rzecznika Praw Podatnika w nowej Ordynacji podatkowej

Instytucja Rzecznika Praw Podatnika powinna się znaleźć w nowej Ordynacji podatkowej; byłaby korzystna zarówno dla podatników, jak i fiskusa - ocenił wiceminister finansów Paweł Gruza. Zapowiedział też zmiany w Ordynacji zmierzające do uszczelnienia systemu.

Ulga podatkowa dla twórców programów komputerowych

Ministerstwo Finansów pracuje nad możliwością wprowadzenia preferencyjnych stawek podatkowych dla twórców programów komputerowych, czyli tzw. ulgą na gaming – poinformował Maciej Żukowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów.

MF ujawni dane podatkowe dużych firm i podatkowych grup kapitałowych

Minister finansów będzie publikował dane podatkowe największych podatników. Ujawniane będą dane podmiotów działających w formie podatkowej grupy kapitałowej oraz podatników, których przychody przekraczają równowartość 50 mln euro. Pierwsze dane zostaną upublicznione do końca kwietnia 2018 r.

Zarządzanie ryzykiem podatkowym, związanym z nieświadomym uczestnictwem w karuzelach podatkowych VAT – aspekty praktyczne

Accace Polska zaprasza na bezpłatne spotkanie, na którym zostaną przedstawione praktyczne aspekty zarządzania ryzykiem podatkowym, związanym z nieświadomym uczestnictwem w karuzelach podatkowych VAT. Spotkanie odbędzie się 19 kwietnia 2018 r. w Warszawie. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Czy w Polsce pojawi się odrębny podatek od firm cyfrowych?

Nie będzie tematu odrębnego opodatkowania gospodarki cyfrowej, jeżeli firmy z tej branży będą bardziej wrażliwe na oczekiwania wielu społeczeństw, w tym społeczeństwa polskiego - mówi w wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Paweł Gruza, pytany o propozycje KE w tym obszarze.

Ogólnopolski Finał Konkursu Wiedzy o Podatkach już 13 kwietnia

Krajowa Rada Doradców Podatkowych oraz Oddziały Regionalne Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą wiele działań krzewiących wiedzę podatkową wśród młodzieży. Flagowym projektem w tym zakresie jest bez wątpienia Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach. To już ósma edycja tego Konkursu, w który zaangażowało się 8 Oddziałów Regionalnych KIDP. Finał Konkursu odbędzie się 13 kwietnia br. w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Nowa Ordynacja podatkowa trafi do Sejmu przed końcem 2018 roku

Nowa Ordynacja podatkowa, w której planowane są uproszczenia, ma trafić do parlamentu do końca 2018 r. - zapowiedziała w piątek w Szczecinie minister finansów Teresa Czerwińska. Zapewniała także, że budżet państwa jest przygotowany na wypłaty z programu 500 plus.

Dyrektywa o obowiązku raportowania schematów podatkowych nie zobowiązuje do zniesienia tajemnicy zawodowej doradców podatkowych

Krajowa Rada Doradców Podatkowych dementuje niektóre doniesienia medialne o nałożeniu na doradców podatkowych obowiązku informowania o transakcjach swoich klientów i podtrzymuje swoje stanowisko w zakresie poszanowania tajemnicy zawodowej przy implementacji dyrektywy unijnej do krajowego porządku prawnego.

Test kwalifikacyjny do konkursu Księgowi Przyszłości już otwarty

Rozpoczął się I etap konkursu Księgowi Przyszłości. Pierwszy test będący kwalifikacją do konkursu, można rozwiązywać do 11 kwietnia. Do tego dnia otwarta jest również rejestracja drużyn. Nagrodami w konkursie są vouchery na wakacje, bony szkoleniowe oraz sprzęt IT.

Komisja Europejska przedstawiła propozycję opodatkowania działalności cyfrowej

Komisja Europejska przedstawiła propozycje przepisów, które mają na celu opodatkowanie aktywności firm w intrenecie. Bruksela ma nadzieję, że w ten sposób zapewni państwom członkowskim dodatkowe miliardy euro z działalności, która teraz nie jest w ogóle opodatkowana.

MF: członkostwo Polski w strefie euro nie jest aktualnie priorytetem

Zdaniem Ministra Finansów priorytetem polskiej polityki gospodarczej jest obecnie zwiększenie potencjału i konkurencyjności gospodarki, a wejście Polski do strefy euro mogłoby stanowić źródło zaburzeń w gospodarce. Poza tym zdaniem Ministra sytuacja w strefie euro jest aktualnie niestabilna a struktura instytucjonalna tej strefy wciąż pozostaje niekompletna

Opłaty na Bankowy Fundusz Gwarancyjny powinny być kosztem podatkowym

Zdaniem Związku Banków Polskich opłaty na fundusz przymusowej restrukturyzacji i funduszu gwarantowania depozytów powinny być uznawane za koszt uzyskania przychodów banków. Taka teza znalazła się w opinii ZBP do projektu zmiany ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Jaki będzie nowy kodeks pracy?

14 marca 2018 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przekazała Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rekomendacje zmian w prawie pracy. Są wśród nich m.in. 26 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego pracownika, bez względu na staż i kilka rodzajów umów o pracę. Resort rodziny i pracy zastrzega, że propozycje nie są gotowymi projektami ustaw i wymagają przeanalizowania.

Konstytucja Biznesu, czyli lepsze relacje między administracją a biznesem

Celem rządu jest budowanie zaufania między administracją a biznesem, równowagi i harmonii w relacjach firm i urzędników, a służyć temu ma Konstytucja Biznesu - wskazał premier Mateusz Morawiecki. Działajmy ręka w rękę na rzecz polskiej gospodarki - apelował do przedsiębiorców.

Kolejne zmiany uszczelniające system VAT w opinii przedsiębiorców

Kolejna propozycja zmian uszczelniających system VAT jest krytycznie oceniana przez przedsiębiorców. Podkreślają, że ustawodawca zdecydowanie zbyt często zmienia przepisy, co nie sprzyja tak mocno postulowanej przez podatników stabilizacji prawa, w tym w szczególności prawa podatkowego.

Raportowanie FATCA i CRS w 2018 roku - nowy formularz FAT-1

Ministerstwo Finansów przypomina, że 30 czerwca 2018 r. mija termin na przekazanie informacji o rachunkach raportowanych z innymi państwami (CRS) oraz o amerykańskich rachunkach raportowanych (FATCA). MF wyjaśnia jakie zmiany nastąpią w formularzu FAT-1 i jak trzeba będzie go wypełniać.

Doradcy podatkowi i księgowi mają informować fiskusa o optymalizacjach podatkowych

Doradcy podatkowi, księgowi, czy firmy konsultingowe w Unii Europejskiej pomagające swym klientom w zmniejszaniu opodatkowania przez przenoszenie zysków do innych krajów, będą narażeni na grzywny, jeśli nie poinformują władz o tym procederze. Dyrektywę w tej sprawie uzgodniła 13 marca Rada UE. Państwa unijne będą miały czas na wdrożenie przepisów do końca 2018 roku. Nowe wymogi dotyczące zgłaszania schematów planowania podatkowego mają obowiązywać od 1 lipca 2020 roku.

Nowe kraje na unijnej czarnej liście rajów podatkowych

Bahamy, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych oraz Saint Kitts i Nevis zostały we wtorek 13 marca 2018 r. dodane przez ministrów finansów krajów członkowskich Unii Europejskie do unijnej czarnej listy rajów podatkowych.

Administracja skarbowa sprawdza darowizny dla fundacji Lux Veritatis

W odpowiedzi na zapytanie poselskie Minister Finansów poinformował 27 lutego 2018 r., że prowadzone są czynności wyjaśniające, mające na celu ustalenie danych identyfikacyjnych bezdomnego darczyńcy dwóch samochodów na rzecz Fundacji „Lux Veritatis” oraz okresu, w którym nastąpiło przekazanie darowizny. Efekty tych czynności mają posłużyć do zweryfikowania czy Fundacja „Lux Veritatis” prawidłowo zrealizowała obowiązek podatkowy, powstały w związku z otrzymaną darowizną.

REKLAMA