| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ułatwienia w przesyłaniu deklaracji elektronicznych

Ułatwienia w przesyłaniu deklaracji elektronicznych

Ministerstwo Finansów udostępniło środowisko testowe w systemie e-Deklaracje. Producenci oprogramowania mogą więc opracować aplikacje do przesyłania e-deklaracji.


Przesyłanie e-deklaracji za pomocą aplikacji w systemach finansowo-księgowych firm to jeden z warunków upowszechnienia e-deklaracji. Dziś firmy nie mogą przesyłać deklaracji drogą elektroniczną z wykorzystaniem zainstalowanych w firmie systemów, ponieważ producenci oprogramowania nie dostarczyli niezbędnych aplikacji. Dotychczas nie mieli oni bowiem możliwości przetestowania swoich rozwiązań. Udostępnienie przez resort specyfikacji Wejścia Wyjścia pozwoli więc na opracowanie i wdrożenie pierwszych aplikacji do przesyłania e-deklaracji za pomocą oprogramowania finansowo-księgowego. Obecnie firmy mogą korzystać z interaktywnych formularzy. Jest to jednak bardzo uciążliwe i czasochłonne, co powoduje, że firmy nie są zainteresowane przesyłaniem deklaracji przez internet.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, specyfikacja Wejścia Wyjścia przedstawia zasady wymiany informacji pomiędzy systemem informatycznym e-Deklaracje a oprogramowaniem finansowo-księgowym. Dostosowanie aplikacji jest możliwe dzięki temu, że resort opublikował otwarty standard dokumentu podatkowego.

Ministerstwo Finansów opublikowało także nowe urzędowe poświadczenie odbioru (UPO). Formularz dostępny jest na stronie internetowej e-Deklaracji (www. e-deklaracje.gov. pl). Podatnicy przesyłający deklaracje elektronicznie powinni więc korzystać z nowego formularza. W przypadku błędnego wypełnienia e-deklaracji, podatnik otrzyma komunikat o niezgodności ze schematem XSD. Dotychczas zdarzało się jednak, że komunikat był błędnie wyświetlany. Dzięki nowemu formularzowi błędy zostały wyeliminowane. Podatnik otrzyma także pełniejszą informację o niezgodności ze schematem XSD.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK