| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Stratę zaliczymy do kosztów podatkowych

Stratę zaliczymy do kosztów podatkowych

Podatnik, który zlikwiduje środki trwałe nie w pełni zamortyzowane, zaliczy do kosztów podatkowych niezamortyzowaną ich część.


ZMIANA PRAWA

Komisja Przyjazne Państwo zdecydowała o skierowaniu do marszałka sejmu nowelizacji ustawy o PIT i CIT rozszerzającej katalog wydatków stanowiących koszty uzyskania przychodów. Zmiana dotyczy straty powstałej w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, które utraciły przydatność na skutek zmiany rodzaju działalności. Dziś cała strata z tego tytułu nie podlega zaliczeniu do kosztów podatkowych. Nowelizacja zakłada, że przedsiębiorcy, którzy w wyniku zmiany branży zlikwidują nieprzydatne środki trwałe, od których suma dokonanych odpisów przekracza 50 proc. ich wartości, będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów pozostałą niezamortyzowaną część ich wartości.

Komisja rozpatrzyła także projekt dotyczący odstąpienia od stosowania sankcyjnej stawki odsetek naliczanych w przypadku, gdy podatnik błędnie nie zakwalifikował składnika majątku do środków trwałych ze względu na przewidywany okres jego używania nieprzekraczający roku. Odsetki te nalicza się według stopy 0,1 proc. za każdy dzień, co daje 36,5 proc. w skali roku. Nowelizacja zakłada stosowanie zwykłej stopy procentowej odsetek za zwłokę, która obecnie wynosi 15 proc. Komisja pozytywnie zaopiniowała także projekt zmiany w Ordynacji, której celem jest wydłużenie terminu, w którym podatnik może ubiegać się o zwrot nadpłaty, tak aby odpowiadał on terminowi przedawnienia zobowiązania podatkowego. Obie propozycje zostały poparte przez przedstawicieli Ministerstwa Finansów i trafią do marszałka Sejmu.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK