| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kontrola skarbowa. Projekt zmian

Kontrola skarbowa. Projekt zmian

Projekt zmian do ustawy o kontroli skarbowej, który przyznawałby organom kontroli skarbowej do żądania od banków salda kont bankowych wraz z informacjami o adresatach przeprowadzonych operacji, nie jest jeszcze przyjęty przez kierownictwo Ministerstwa Finansów. Rozstrzygnie się to na jednym z najbliższych posiedzeń kierownictwa, czyli najprawdopodobniej 14 marca.

Z informacji uzyskanych przez „GP” wynika, że nie ma na razie wiążącego projektu zmian do ustawy o kontroli skarbowej, lecz jedynie został przedstawiony szkic takiego projektu, z którego wynika, że resort zamierza wprowadzić uprawnienie do występowania przez organy kontroli skarbowej do banków z żądaniem o przedstawienie sald rachunków podatników wraz z określeniem adresatów dokonanych operacji bankowych.

Jak zaznaczył przedstawiciel Ministerstwa Finansów, rzeczywiście taki przepis został sformułowany w wersji roboczej projektu, ale to, czy zyska on akceptację Ministerstwa Finansów i przez to będzie oficjalnym projektem resortu, zdecyduje się dopiero na jednym z najbliższych posiedzeń kierownictwa. Ponadto taka zmiana wymaga konsultacji z innymi instytucjami, przede wszystkim z NBP, co jest o tyle zrozumiałe, że w ustawie o kontroli skarbowej znalazłyby się przepisy, które naruszały tajemnicę bankową.

Jak wynika z założeń do projektu, fiskus miałby nie tylko możliwość wglądu do sald na rachunkach bankowych podatników – tak jak jest obecnie – ale także wszedłby w posiadanie informacji o tym, komu przekazujemy pieniądze z naszego konta. Jak na razie toczą się uzgodnienia w tym zakresie i nie wiadomo, czy kierownictwo resortu przyjmie je jako oficjalny projekt zmian do ustawy o kontroli skarbowej.

Przypomnijmy, że ustawa ta w brzmieniu obowiązującym obecnie stanowi, że na pisemne żądanie generalnego inspektora kontroli skarbowej lub dyrektora urzędu kontroli skarbowej, wydane w związku ze wszczętym postępowaniem przygotowawczym w sprawie o przestępstwa i wykroczenia oraz przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, banki są obowiązane do sporządzania i przekazywania informacji dotyczących podejrzanego w zakresie m.in. posiadanych rachunków bankowych lub rachunków oszczędnościowych, liczby tych rachunków, a także obrotów i stanów tych rachunków.

Bogdan Świąder

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK