| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kontrola skarbowa. Projekt zmian

Kontrola skarbowa. Projekt zmian

Projekt zmian do ustawy o kontroli skarbowej, który przyznawałby organom kontroli skarbowej do żądania od banków salda kont bankowych wraz z informacjami o adresatach przeprowadzonych operacji, nie jest jeszcze przyjęty przez kierownictwo Ministerstwa Finansów. Rozstrzygnie się to na jednym z najbliższych posiedzeń kierownictwa, czyli najprawdopodobniej 14 marca.

Z informacji uzyskanych przez „GP” wynika, że nie ma na razie wiążącego projektu zmian do ustawy o kontroli skarbowej, lecz jedynie został przedstawiony szkic takiego projektu, z którego wynika, że resort zamierza wprowadzić uprawnienie do występowania przez organy kontroli skarbowej do banków z żądaniem o przedstawienie sald rachunków podatników wraz z określeniem adresatów dokonanych operacji bankowych.

Jak zaznaczył przedstawiciel Ministerstwa Finansów, rzeczywiście taki przepis został sformułowany w wersji roboczej projektu, ale to, czy zyska on akceptację Ministerstwa Finansów i przez to będzie oficjalnym projektem resortu, zdecyduje się dopiero na jednym z najbliższych posiedzeń kierownictwa. Ponadto taka zmiana wymaga konsultacji z innymi instytucjami, przede wszystkim z NBP, co jest o tyle zrozumiałe, że w ustawie o kontroli skarbowej znalazłyby się przepisy, które naruszały tajemnicę bankową.

Jak wynika z założeń do projektu, fiskus miałby nie tylko możliwość wglądu do sald na rachunkach bankowych podatników – tak jak jest obecnie – ale także wszedłby w posiadanie informacji o tym, komu przekazujemy pieniądze z naszego konta. Jak na razie toczą się uzgodnienia w tym zakresie i nie wiadomo, czy kierownictwo resortu przyjmie je jako oficjalny projekt zmian do ustawy o kontroli skarbowej.

Przypomnijmy, że ustawa ta w brzmieniu obowiązującym obecnie stanowi, że na pisemne żądanie generalnego inspektora kontroli skarbowej lub dyrektora urzędu kontroli skarbowej, wydane w związku ze wszczętym postępowaniem przygotowawczym w sprawie o przestępstwa i wykroczenia oraz przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, banki są obowiązane do sporządzania i przekazywania informacji dotyczących podejrzanego w zakresie m.in. posiadanych rachunków bankowych lub rachunków oszczędnościowych, liczby tych rachunków, a także obrotów i stanów tych rachunków.

Bogdan Świąder
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »