| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Małżonkowie wspólnie rozliczą zagraniczne zarobki

Małżonkowie wspólnie rozliczą zagraniczne zarobki

Małżonkowie zarabiający za granicą będą mogli rozliczyć się wspólnie w Polsce. Warunkiem będzie osiągnięcie przez nich 90 proc. przychodów w kraju.


ZMIANA PRAWA

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie innych ustaw opracowany przez Ministerstwo Finansów doprecyzowuje możliwość wspólnego rozliczenia PIT przez małżonków zarabiających za granicą. Mąż i żona, podlegający w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być na wniosek wyrażony w zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów. Taką możliwość od 1 stycznia 2009 r. otrzymają również:

• małżonkowie, którzy mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

• małżonkowie, z których jeden podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a drugi dla celów podatkowych ma miejsce zamieszkania w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Jednak aby małżonkowie zarabiający za granicą mogli skorzystać ze wspólnego rozliczenia PIT, będą musieli spełnić pewne warunki. Po pierwsze, osiągnięte przez nich przychody podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski będą musiały stanowić łącznie co najmniej 90 proc. całkowitego przychodu osiągniętego przez oboje małżonków w danym roku podatkowym. Po drugie, mąż i żona będą musieli udokumentować certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Ważne!

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie innych ustaw opracowany przez Ministerstwo Finansów doprecyzowuje możliwość wspólnego rozliczenia PIT przez małżonków zarabiających za granicą

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK