| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wynajmujący mieszkania nie muszą mieć kas

Wynajmujący mieszkania nie muszą mieć kas

Ministerstwo Finansów uważa, że zwolnienie ze stosowania kas fiskalnych przysługuje również wynajmującym lokale, którzy wystawiają rachunki zwykłe, a nie faktury VAT.


Ministerstwo Finansów w piśmie z 8 lipca 2008 r. nr MB8/0553/579/AAY/08 /693 korzystnie dla podatników zinterpretowało przepisy nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych.

Przypomnijmy, że zgodnie z tym rozporządzeniem od 1 listopada 2008 r. niektórzy podatnicy (np. wynajmujący mieszkania, świadczący usługi detektywistyczne i ochroniarskie, usługi rekrutacji pracowników) będą zwolnieni ze stosowania kasy, o ile zapewnią dokumentację wykonywanych czynności poprzez wystawienie faktur (dotyczy to tych podatników, którzy przekroczą limit obrotów). Ministerstwo odniosło się do rozumienia warunku zwolnienia poprzez dokumentowanie czynności fakturą.

Obawy podatników, które były również prezentowane w naszych artykułach (zob. Kasy fiskalne dla kolejnych podatników), na szczęście nie sprawdziły się. Oznacza to, że od listopada 2008 r. ze zwolnienia będą mogli korzystać nie tylko podatnicy VAT czynni (oni są uprawnieni do wystawiania faktur VAT), ale podatnicy zwolnieni z VAT, którzy wystawiają rachunki zwykłe.

Ministerstwo powołało się na par. 20 rozporządzenia z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.). Zgodnie z nim za fakturę uznaje się również rachunki, o których mowa w art. 87-90 ustawy Ordynacja podatkowa, wystawiane przez podatników nieobowiązanych do wystawiania faktur według zasad określonych dla podatników VAT. W konsekwencji również ta kategoria podatników wystawiających faktury (rachunki zrównane z fakturą) mieści się w zakresie objętym zwolnieniem z ewidencji poprzez kasy fiskalne.

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK