| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dobrowolna korekta deklaracji zmniejszy odsetki

Dobrowolna korekta deklaracji zmniejszy odsetki

Komisja Przyjazne Państwo chce obniżyć odsetki przy dobrowolnej spłacie długu. Wysokość odsetek za zwłokę ma zostać zmniejszona o 1/4 obecnej stawki. Warunkiem obniżki będzie złożenie korekty deklaracji i zapłata zaległości w ciągu siedmiu dni.

- Takie rozwiązanie może powodować, iż podatnicy, którzy nie mają pieniędzy na zapłatę podatków, składać będą deklaracje wykazujące zaniżony podatek i dopiero po uzbieraniu środków na zapłatę złożą poprawną deklarację i wpłacą podatek oszczędzając 1/4 odsetek - mówi Piotr Liss. Zdaniem eksperta w ten sposób ustawodawca zamiast zyskać i zachęcić podatników do przyznawania się, osiągnie skutek odmienny.

Krzysztof Biernacki uważa, że trudno zakładać, że podatnicy masowo skorzystają z nowego rozwiązania.

- Skala obniżki oprocentowania jest na tyle mała, że z finansowego punktu widzenia nie opłaca się np. zaciągnąć kredytu, aby uiścić zaległość podatkową - mówi Krzysztof Biernacki. Dodaje, że podobnie będzie przy próbie przesunięciu płatności.

- Kwota odsetek jest wciąż na tyle wysoka, że trudno znaleźć inwestycję alternatywną, która rekompensować będzie zarówno kwotę zapłaconych odsetek, jak też ryzyko kontroli w tym zakresie - przekonuje.

Zdaniem Alicji Sarny, doradcy podatkowego w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, projektowaną zmianę należy ocenić pozytywnie jako kolejny element większej całości, tj. dokonywanych krok po kroku nowelizacji ustaw zmierzających do premiowania szybkiej zapłaty przez podatników kwot zaległości podatkowych.

- Mam tu na myśli wprowadzenie do kodeksu karnego skarbowego przepisu wyłączającego odpowiedzialność karną osoby, która złoży prawnie skuteczną korektę deklaracji. Kolejnym krokiem była możliwość dokonywania korekt deklaracji po doręczeniu protokołu kontroli podatkowej toczącej się w ramach postępowania kontrolnego prowadzonego przez dyrektora urzędu kontroli skarbowej - tłumaczy Alicja Sarna. Dodaje, że należy mieć także nadzieję na wprowadzenie możliwości korygowania deklaracji VAT po zakończeniu kontroli podatkowej.

- Całość rozwiązań będzie korzystna i dla Skarbu Państwa (szybsze uzyskanie kwot zaległości podatkowych) i dla podatników (niższa kwota odsetek, brak odpowiedzialności karnej skarbowej i brak sankcji VAT) - ocenia nasza rozmówczyni.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zmniejszenie odsetek

15 proc. wynosi obecnie stawka odsetek od zaległości podatkowych w skali roku

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK