| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Deklaracje podatkowe będą rzadziej?

Deklaracje podatkowe będą rzadziej?

W czasie drugiego czytania projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej ma zostać złożony projekt rządowej autopoprawki przewidującej zmiany m.in. w ustawach o podatkach dochodowych, która zlikwiduje obowiązek składania co miesiąc deklaracji podatkowych - powiedział "GP" wiceminister finansów Jarosław Neneman.

W czasie wczorajszego posiedzenia sejmowej podkomisji pracującej nad rządowymi propozycjami zmian w Ordynacji podatkowej przedstawiciele resortu finansów zgodzili się z sugestiami posłów, aby kontrola podatkowa w firmie funkcjonującej mniej niż osiem godzin dziennie mogła trwać osiem godzin.

To korzystna zmiana dla wielu przedsiębiorców. Wcześniej proponowano, żeby kontrole w takich firmach mogły odbywać się od 8.00 do 16.00. Oznaczałoby to, że firmy, które funkcjonują głównie wieczorami lub w nocy, jak np. niektóre piekarnie, musiałyby być specjalne otwierane w ciągu dnia tylko po to, żeby można w nich przeprowadzić kontrolę podatkową. Zgoda przedstawicieli resortu finansów na propozycje posłów, aby kontrola podatkowa w firmie funkcjonującej mniej niż osiem godzin dziennie mogła trwać osiem godzin, oznacza, że wielu przedsiębiorców nie będzie miało dodatkowych komplikacji.

Wczoraj w rozmowie z „GP” wiceminister finansów Jarosław Neneman wyraził nadzieję, że w czasie drugiego czytania projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej ma zostać złożony projekt rządowej autopoprawki przewidującej zmiany m.in. w ustawach o podatkach dochodowych, która zlikwiduje obowiązek składania co miesiąc deklaracji podatkowych. Byłoby to istotne uproszczenie ułatwiające życie wielu przedsiębiorcom.

Na poprzednich posiedzeniach podkomisja przyjęła kilka innych korzystnych dla podatnika zmian. Projekt nowelizacji przewiduje np. obligatoryjne wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w przypadku wniesienia przez stronę zabezpieczenia w postaci np. gwarancji bankowej. Wprowadza też procedurę wiążących porozumień między podatnikami i administracją podatkową dotyczących ustalania cen transakcyjnych, czy umożliwia podatnikom i urzędom wysyłanie pism drogą elektroniczną.

Krzysztof Tomaszewski, Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK