REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm pracuje nad zmianami w ustawie o VAT

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Podatnicy będą mogli odliczyć VAT bez korekty deklaracji w ciągu roku, w którym powstało prawo do odliczenia - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT. Nie zawsze tak będzie.

ZMIANA PRAWA

Autopromocja

W Sejmie trwają prace nad projektem noweli ustawy o VAT przygotowanym przez Platformę Obywatelska. Jedną ze zmian, które w nim zawarto, jest propozycja wydłużenia okresu do odliczania VAT naliczonego. Pierwotnie zapowiadano, że odliczanie VAT będzie możliwe przez rok od dnia otrzymania faktury. Proponowana w nowelizacji zmiana wskazuje na to, że faktycznie okres ten będzie krótszy niż rok i będzie uzależniony od daty wystawienia faktury.

Mniej czasu na odliczenie

Co więcej, gdyby przepis wszedł w życie w projektowanym kształcie, w niektórych wypadkach podatnik miałby na odliczenie mniej czasu niż obecnie. Jak wyjaśnia Grzegorz Maślanko, radca prawny, partner w HLB Frąckowiak i Wspólnicy, zgodnie z projektem, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji za następne okresy rozliczeniowe, jednak nie później niż za ostatni okres roku podatkowego. Oznacza to, że rzeczywisty czas na dokonanie korekty będzie uzależniony od terminu otrzymania faktury czy dokumentu celnego.

- Jeśli nastąpi to w listopadzie, podatnikowi rozliczającemu się za okresy miesięczne zostanie na odliczenie oprócz listopada tylko grudzień, bo to jest kolejny okres rozliczeniowy, a jednocześnie ostatni okres roku podatkowego - tłumaczy Grzegorz Maślanko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że jeżeli podatnik fakturę otrzyma w grudniu, będzie miał tylko ten miesiąc na dokonanie odliczenia.

- Wydaje się, że autorzy projektu dążyli do zliberalizowania zasad. Tymczasem w przypadku powstania prawa do odliczenia w ostatnim okresie rozliczeniowym roku podatkowego czas na odliczenie bez korekty uległby skróceniu w stosunku do obecnie obowiązującego stanu prawnego - twierdzi ekspert.

Zwraca uwagę, że także w przypadku podatnika rozliczającego się za okresy kwartalne prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury otrzymanej w ostatnim kwartale roku mogłoby być zrealizowane tylko w rozliczeniu za ten kwartał.

Według naszego rozmówcy odczytanie propozycji poselskiej w taki sposób, że prawo do odliczenia rozciągnie się wówczas na kolejny (pierwszy) okres rozliczeniowy następnego roku podatkowego i będzie trwało do końca tego następnego roku, wydaje się abstrahować od dosłownego brzmienia projektowanego przepisu.

- Należy wyrazić nadzieję, że w toku prac parlamentarnych dojdzie do sprecyzowania przepisu w sposób zgodny z ideą wydłużenia czasu na rozliczenie podatku naliczonego bez dokonywania korekt - stwierdza Grzegorz Maślanko.

Zmniejszenie liczby korekt

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnik może zrealizować prawo do odliczenia VAT w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymał fakturę, lub w okresie następnym. W przypadku gdy nie odliczy VAT w tych terminach, może tego dokonać tylko poprzez złożenie korekty deklaracji za okres, w którym powstało prawo do odliczenia. Korektę można złożyć w okresie pięciu lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do odliczenia.

Damian Panek, doradca podatkowy w departamencie doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, zwraca uwagę, że zgodnie z treścią projektu podatnicy zyskają możliwość odliczenia VAT bez konieczności składania korekty deklaracji w ciągu całego roku podatkowego, w którym powstało u nich prawo do odliczenia. Jak tłumaczy ekspert, tym samym wydłuży się czas na zrealizowanie prawa do odliczenia VAT bez konieczności składania korekt, w niektórych przypadkach nawet o dziesięć miesięcy.

 

- Podatnicy nie będą musieli już tak często składać korekt, aby skorzystać z prawa do odliczenia w następnych okresach rozliczeniowych. Wadą proponowanego rozwiązania może okazać się natomiast ograniczenie możliwości skorzystania z prawa do odliczenia bez konieczności korygowania deklaracji w przypadku otrzymania faktury w ostatnim okresie rozliczeniowym danego roku podatkowego - mówi Damian Panek.

Ważne!

W toku prac nad nowelą ustawy o VAT należy tak doprecyzować przepisy, aby wydłużyć okres do odliczenia w przypadku powstania prawa do odliczenia w ostatnim okresie rozliczeniowym roku podatkowego

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BEATA HUDZIAK

doradca podatkowy, partner w departamencie doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy

Przepisy Dyrektywy VAT 2006/112/WE dają państwom członkowskim możliwość ustalenia indywidualnych zasad odliczenia podatku naliczonego. Dyrektywa przewiduje, że podatnik ma prawo do odliczenia poprzez potrącenie od całkowitej kwoty VAT należnego za dany okres rozliczeniowy kwoty podatku dającej w tym samym okresie prawo do odliczenia. Prawo do odliczenia jest uzależnione od spełnienia określonych warunków, np. posiadania faktury lub spełnienia innych formalności. W przypadku nieskorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia w okresie, kiedy to prawo powstało, państwa członkowskie mogą zezwolić na dokonanie odliczenia na zasadach określonych przez każde z państw odrębnie.

Proponowane przepisy są zatem zgodne z dyrektywą. Podobne regulacje są stosowane również w innych państwach członkowskich, np. w Portugalii czy Holandii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA