| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urząd przyzna rację podatnikowi

Urząd przyzna rację podatnikowi

Jeżeli organ podatkowy nie załatwi sprawy w pół roku od wszczęcia postępowania, zostanie wydana decyzja potwierdzająca stanowisko podatnika.


Zmiana prawa

Komisja Przyjazne Państwo dyskutowała nad projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej, którego celem jest przeciwdziałanie przewlekłości postępowań podatkowych. Zgodnie z projektem ustawy w razie niezałatwienia sprawy przez organ podatkowy w terminie sześciu miesięcy uznaje się, że została wydana decyzja potwierdzająca stanowisko podatnika, zawarte we wniosku o wszczęcie postępowania lub w odwołaniu od decyzji organu I instancji, względnie decyzja umarzająca postępowanie w sprawie - w przypadku postępowań wszczętych z urzędu.

Proponowane zmiany krytycznie ocenili przedstawiciele Ministerstwa Finansów. W ocenie resortu nowe przepisy będą sprzyjały celowemu przedłużaniu postępowań przez podatników, a ponadto mogą powodować różnicowanie sytuacji podatników. W tym samym stanie faktycznym może się zdarzyć, że w jednym wypadku wysokość zobowiązania podatnika zostanie określona przez organ podatkowy w wyniku prowadzonego postępowania, a w innym, z uwagi na upływ terminu do wydania decyzji, wysokość podatku zostanie przyjęta w kwocie deklarowanej przez podatnika. Pomimo sprzeciwu Ministerstwa Finansów Komisja zdecydowała, że będzie dalej pracowała nad projektem. Nowelizacja została skierowana do Biura Analiz Sejmowych.

Komisja zdecydowała ponadto o skierowaniu do marszałka Sejmu projektu zmian w podatkach dochodowych. Nowelizacja zakłada urealnienie wartości przedmiotu leasingu w razie zawarcia kolejnej umowy. W przypadku kolejnej umowy leasingu tego samego przedmiotu jego wartością początkową ma być wartość rynkowa. Komisja podjęła również decyzję o skierowaniu do marszałka Sejmu projektu zakładającego zmniejszenie opłaty skarbowej za wydanie uwierzytelnionych kopii akt postępowania z 5 zł do 1 zł od strony.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK